Nakon višegodišnjeg spora, riješen je imovinsko-pravni problem, a u narednih mjesec dana trebala bi biti postavljena dodatna pristupna rasvjeta na pisti Međunarodnog aerodroma u Tuzli. Omogućit će polijetanje i slijetanje zrakoplova i po najgušćoj magli.
Međunarodni aerodrom u Tuzli bi u narednih mjesec dana trebao dobiti gotovo savršene uvjete za polijetanje i slijetanje aviona, s obzirom da su stvorene mogućnosti za nastavak postavljanja svjetala na središnjoj liniji piste, saznaje Klix.ba.
Svjetla i u šumi
Inače, projekt postavljanja rasvjete započeo je prije nešto više od sedam godina, ali su njegovu realizaciju kočili neriješeni imovinsko-pravni odnosi, jer središnja linija uzletno-sletne staze pokriva dio šumskog područja, koje je u privatnom vlasništvu.
“Svjetla se protežu od piste prema zapadu u dužini od 900 metara, no zadnjih 180 metara je u šumskom predjelu, koji je u privatnom vlasništvu. Skoro sedam godina nije se mogao naći zajednički dogovor s vlasnicima, no tijekom ljetni period, a na jesen je postignuta sudska nagodba”, kazao je za Klix.ba direktor Međunarodne zračne luke Tuzla Dževad Halilčević.
Nakon sklapanja sudske nagodbe, osigurana je suglasnost za krčenje šume, površina je uređena u opsegu od 70 posto, a ako vremenske prilike dozvole, radovi bi u cijelosti trebali biti završeni idućih dana.
“Već imamo osigurane stupove i rasvjetna tijela, pripremljeni su betonski temelji i instalacije, a nakon završetka površinskog uređenja odmah će se pristupiti postavljanju rasvjete. Ukoliko vremenski uvjeti budu povoljni, očekujemo da će sve biti gotovo u krajem prosinca, eventualno do prve polovine siječnja, kada će rasvjeta biti u funkciji”, pojašnjava Halilčević.
Kako bi avioni mogli sigurno uzlijetati i slijetati na pistu aerodroma u Tuzli potrebna je vidljivost od najmanje 300 metara, a uz postavljanje pristupnih svjetala ona će biti čak 125 metara. To je posebno važno za avione koji će polijetati jer će piloti svoje operacije moći obavljati i po najvećoj magli.
“Značajno ćemo unaprijediti slijetanje i polijetanje zrakoplova u razdoblju smanjene vidljivosti, što je posebno važno u zimskom razdoblju. Ovaj projekt je vrlo važan, jer zrakoplovne kompanije prave velike gubitke za svaki avion koji nije sletio na vrijeme ili morao biti preusmjeren na neku drugu zračnu luku, zato će se lakše odlučiti za tuzlansku zračnu luku kao primarnu za obavljanje poslova i otvaranje novih destinacija”, kaže Halilčević.
Idealan geografski položaj
Inače, bh. zračne luke često imaju problem smanjene vidljivosti, posebno zimi, a geografski položaj tuzlanske zračne luke smatra se idealnim. Upravo zbog toga, avioni s drugih aerodroma u BiH često se upućuju na slijetanje u Tuzlu.
“Uvijek smo spremni prihvatiti avioprijevoznike i, osim redovnog servisa, opsluživati i izvanredni promet. U tom kontekstu veliki značaj će imati i projekt postavljanja pristupnih svjetala”, dodao je Halilčević.
Proširenje svjetlosne pozicije na središnjoj liniji uzletno-sletne staze bio je jedan od preduvjeta za ugradnju suvremenog ILS CAT 3 sustava za navigaciju zrakoplova prilikom slijetanja na aerodrom, ali i uzlijetanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu