Iz Air Serbije poručuju da su otvoreni za buduću konsolidaciju zračnih prijevoznika ako bi takav potez bio koristan za obje strane.
Europska zrakoplovna industrija postupno se konsolidira u posljednjih dvadeset godina, ali ostaje fragmentirana, s malim nacionalnim prijevoznicima koji se bore natjecati s većim konkurentima.
Velika fragmentacija
Nedavno je Europska komisija odobrila djelomičnu akviziciju ITA Airwaysa od strane Lufthanse, dok Air France – KLM ulaže 1,2 milijarde dolara u SAS Scandinavian Airlines u zamjenu za 19,9% udjela u prijevozniku, iako se zalaže za veći udio u tvrtki. Govoreći na konferenciji IATA-e nedavno u Dubaiju, izvršni direktor Air Serbia-e, Jiri Marek, primijetio je:
“Europa je još uvijek vrlo fragmentirana. Ako pogledate našu regiju, mi još uvijek imamo nekoliko nacionalnih zrakoplovnih prijevoznika. Rado ćemo surađivati sa svima. Ako bi došlo do neke konsolidacije koja bi imala koristi za obje strane i bila scenarij u kojem svi pobjeđuju, zašto ne”, piše Ex-Yu Aviation News.
Marek primjećuje da Europa još uvijek nije u potpunosti prihvatila konsolidaciju u zrakoplovnoj industriji.
“U Europi uvijek radimo nešto napola. Još uvijek zadržavamo brendove zrakoplovnih kompanija jer još uvijek postoji jak lokalni afinitet prema njima. Nije to kao u SAD-u gdje spojite avioprijevoznike i prefarbate zrakoplove jednog prijevoznika u boje drugog.
Ovdje, u Europi, postoji mnogo složenosti jer zračni prijevoznici zadržavaju neovisnu marku, neovisno upravljanje i zadržavaju svoju neovisnost u mnogim drugim aspektima. Nisam siguran da su istinske prednosti konsolidacije još uvijek otključane u Europi”.
Air Serbia ne traži aktivno udruživanje s drugim prijevoznicima, ali je do sada nastojala proširiti codeshare partnerstva s regionalnim zračnim prijevoznicima. Bulgaria Air trenutačno ima codeshare na 21 ruti kojom upravlja Air Serbia, TAROM na sedam, Turkish Airlines na pet, a Aegean Airlines na četiri.
Air Serbia i Turkish Airlines također razmatraju tješnju suradnju u obliku zajedničke tvrtke za održavanje zrakoplova. Srbijanski prijevoznik ranije je surađivao i s sada već nepostojećim Adria Airwaysom, B&H Airlinesom i Montenegro Airlinesom. I Air Serbia i Air Montenegro trenutno nastoje sklopiti codeshare partnerstvo.
Air Serbia je ove ljetne sezone deseti najveći prijevoznik po raspoloživom kapacitetu sjedišta u srednjoj i istočnoj Europi. Ako se izuzmu prijevoznici iz Rusije, koji imaju jaku domaću mrežu, zauzima šesto mjesto, iza Ryanaira, Wizz Aira, LOT Polish Airlinesa, easyJeta i airBaltica.
U prošlosti je srpski prijevoznik istraživao druge mogućnosti za poslovanje na drugim tržištima. Avioprijevoznik je u rujnu 2020. predstavio planove za uspostavu letova iz Ljubljane prema nekoliko europskih odredišta.
Odustali od Ljubljane
Tadašnjeg predsjednika uprave prijevoznika Duncana Naysmitha u Ljubljanu su dopratili Luka Tomić, šef kabineta srbijanskog ministra financija, kao i tadašnjeg pomoćnika zaduženog za zrakoplovstvo iz srpskog Ministarstva graditeljstva, prometa i infrastrukture Zorana Ilića, gdje su razgovarali sa slovenskim Ministarstvom za infrastrukturu.
“Air Serbia je predstavila svoj prijedlog povezivanja Slovenije direktnim letovima s ključnim tržištima, kao i letovima preko Beograda. Zračni prijevoznik iznio je potencijalne planove za otvaranje baze u Ljubljani, stjecanje certifikata slovenskog zračnog prijevoznika (AOC), predstavio svoju strategiju i mrežu te potencijalne rute iz Slovenije”, pokazuju dokumenti slovenskog Ministarstva za infrastrukturu.
Srbijanski prijevoznik je u međuvremenu odustao od te ideje, fokusirajući se umjesto toga na razvoj svog beogradskog čvorišta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu