Od 1. rujna prestaje važiti sporazum između Narodne banke Srbije i poslovnih banaka o “zamrzavanju” naknada i provizija za usluge, što znači da će od tog datuma banke moći povećati cijene svojih usluga, piše Blic, a prenosi agencija Beta.
Poslovne su banke u rujnu prošle godine, na preporuku NBS-a, vratile iznos provizija na razinu iz siječnja 2021. i obvezale se zadržati na toj razini do 1. rujna ove godine.
Poskupljenje usluga
Tako su banke u Srbiji smanjile provizije i naknade za svoje usluge i do 30 posto. Prema pisanju Blica, ukoliko ne bude postignut novi dogovor NBS-a i poslovnih banaka, od 1. rujna svi korisnici bankarskih usluga trebali bi očekivati poskupljenja za vođenje računa, korištenje kreditnih kartica, bankomata i čekova.
Prema aktualnoj ponudi banaka, naknada za mjesečno vođenje računa košta od 150 dinara pa naviše, devizni oko 100 dinara, trajni nalog od 10 dinara po transakciji pa naviše, čekovi od 20 do 35 dinara, izvod oko 100 dinara, plaćanje na rate bez kamata od 35 dinara naviše, a upiti stanja na bankomatima drugih banaka od 30 dinara naviše. Blic je podsjetio da središnja banka, kao regulator, mora dati suglasnost na svaku promjenu cjenika u bankama.
“Što se tiče izvora profitabilnosti, neto prihodi od kamata i naknada i dalje su glavni generatori neto rezultata, imajući u vidu tradicionalne poslovne modele banaka u Srbiji, orijentirane pretežno na kreditiranje privrede i stanovništva”, navode u NBS.
Obveza banaka
Kao dodatni mehanizam kontrole postupanja banaka pri uvođenju novih naknada, Narodna banka Srbije ističe da je “odlukom kojom se uređuje upravljanje rizicima banaka propisana obveza banaka da obavijeste NBS o promjeni tarifa najkasnije 45 dana prije planiranog donošenja tih izmjena”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu