Cijene najvažnijih proizvoda u Srbiji rasle dvostruko brže od plaća i mirovina

Autor: Poslovni dnevnik , 17. srpanj 2023. u 07:00
Foto: Shutterstock

Plaće i mirovine su u dvije godine porasle 28-28 posto, a košarica sa stotinu najprodavanijih proizvoda u jednom trgovačkom lancu poskupjela je 48,2 posto.

Cijene većine proizvoda koji se najčešće plasiraju u tri velika trgovinska lanca u Srbiji rasle su neusporedivo brže od prihoda stanovništva, navodi tjednik NIN u objavljenoj anketi.

Plaće i mirovine su u dvije godine porasle 28-28 posto, a košarica sa stotinu najprodavanijih proizvoda u jednom trgovačkom lancu poskupjela je 48,2 posto, piše NIN, prenosi portal N1.

Važni detalji
Istraživanje je pokazalo da se za prosječnu plaću i mirovinu u svibnju 2023. u trgovinama moglo kupiti gotovo petinu manje istih proizvoda nego u svibnju 2021., rekao je Milan Ćulibrk, glavni urednik NIN-a u tekstu objavljenom u novi broj tog tjednika.

Kad se rast prosječnih plaća i mirovina usporedi sa službenim rastom cijena – od 10,4 posto između svibnja 2021. i 2022. te još 14,8 posto sljedećih 12 mjeseci, moglo bi se zaključiti da plaće i mirovine rastu brže od cijena, odnosno na barem da ne zaostaju za njima. Međutim, đavo se krije u detaljima, jer su cijene artikala koje građani najviše kupuju porasle znatno više od prosjeka, navodi NIN.

Cijene hrane, podsjeća list, u posljednja su 24 mjeseca porasle najprije za 16,2, a zatim za još 24,5 posto – ukupno 44,7 posto. “Za većinu građana koji lavovski dio prihoda troše na podmirenje osnovnih životnih potreba – to je prava mera inflacije”, podseća NIN. Prema službenoj statistici, promet robe u trgovini na malo u stalnim cijenama u svibnju ove godine bio je 6,2 posto manji nego u svibnju prošle godine.

“Istraživanje je pokazalo da se za prosječnu travanjsku platu u svibnju 2021. godine, koja je tada bila 17.821 dinar manja nego sada, u jednom trgovačkom lancu moglo kupiti 928 kilograma luka, a 2023. nije bilo moguće kupiti ni 460 kilograma luka. Prije dvije godine u tom se obrtu s prosječnom platom moglo prodati 1.082 kilograma crvenog krumpira, a ove godine samo 552 kilograma”, navodi NIN.

Tada se na prosječnu plaću moglo kupiti 185,6 kilograma sira, sada 118 kilograma, prije dvije godine moglo se kupiti 499 pakiranja svježeg mlijeka od litre i pol, sada samo 376 pakiranja, tada 118 kilograma svinjskog buta bez kostiju, sada plaća nije dovoljno i za 82 kile. Prije samo dvije godine mogli ste kupiti 101 litru jogurta više nego sada – 541 naspram 436 litara.

“Od 100 najprodavanijih artikala u svibnju ove godine, u posljednje dvije godine čak 73 proizvoda su rasla brže od prosječne plaće i mirovine. Uz to, cijene još 17 artikala, uglavnom piva i bezalkoholnih pića, rasle su nešto sporije od zarada, u rasponu od 20 do 27 posto, dok su samo dvije vrste voća – jabuke (10 posto) i mandarine (4,8 posto) rasle osjetno manje od prihoda građana.S druge strane Čak šest proizvoda – četiri vrste povrća, svježi kvasac i sir – poskupjelo je u posljednja 24 mjeseca više od 100 posto”, navodi NIN.

Faktor hrane
Hrana u Srbiji, podsjeća NIN, raste brže od većine drugih proizvoda. “A da su građani počeli štedjeti na hrani govori i podatak da je u svibnju, u stalnim cijenama, prodaja hrane, pića i duhana bila čak 7,6 posto manja nego 12 mjeseci ranije.

I to se može smatrati izravna posljedica pretjeranog poskupljenja osnovnih životnih namirnica. Ono što također upada u oči je da se to događa u vrijeme kada cijene hrane u svijetu padaju”, piše tjednik.

Komentirajte prvi

New Report

Close