Emirati od Aleksandra Vučića dobivaju sve više unosnih poslova

Autor: Poslovni.hr , 13. srpanj 2022. u 07:00
Foto: pixabay

Uz udjele u Beogradu na vodi i Air Serbiji, te kupovinu PKB-a, UAE je nedavno uključen i u opskrbu vodom Zrenjanina.

Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, ovih dana ide u novi posjet Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE), dok je još jedna kompanija iz te zemlje dobila posao u Srbiji, koncesiju na 25 godina za opskrbu vodom Zrenjanina. Suradnja između Srbije i UAE-a stalno se razvija od dolaska na vlast Vučićeve Srpske napredne stranke (SNS) 2012. godine, piše Radio Slobodna Europa.

Emirati su u prošle tri godine u vrhu zemalja u koje Srbija izvozi oružje i vojnu opremu, dok emiratske kompanije kupuju srpsko poljoprivredno zemljište, a postali su i manjinski vlasnik srpskog nacionalnog zračnog prijevoznika Air Serbije.

Imaju višak kapitala

Također, UAE s Kinezima u Beogradu sudjeluje u izgradnji tvornice za proizvodnju kineskog cjepiva protiv koronavirusa Sinopharm, dok je projekt Beograd na vodi, veliki stambeno-poslovni kompleks na desnoj obali Save blizu središta Beograda, najvidljiviji je i najkontroverzniji simbol suradnje dvije države.

Božo Drašković, bivši član odbora Agencije za borbu protiv korupcije, objašnjava da arapske zemlje bogate naftom i plinom imaju višak kapitala te traže gdje će ga uložiti, a najprivlačnije su zemlje gladne investicija kao što je Srbija.

“Plus što nemate valjanu kontrolu načina poslovanja, odnosno sprečavanja pranja novca. To je El Dorado za plasman sivog novca koji se ne može pratiti i to je ključ dolaska u ovakve zemlje”, objašnjava Drašković. Srbija je, tvrde upućeni, zanimljiva Emiratima i zbog toga što se nalazi između Zapada i Istoka. Također, UAE se želi pozicionirati na Balkanu nasuprot njima suparničkoj Turskoj. S druge strane, Aleksandar Vučić je u listopadu 2021. izjavio je da u Srbiji posluje oko 1000 kompanija iz Emirata. Prema podacima Narodne banke Srbije, izravna ulaganja iz UAE-a u Srbiju lani su iznosila 11,8 milijuna eura, a suparničke Turske 50,3 milijuna eura. Prvi posao između dvije zemlje sklopljen je u kolovozu 2013. kada je zrakoplovna kompanija Etihad Airways kupila 49 posto udjela u Jat Airwaysu. Tada je srpski nacionalni zračni prijevoznik postao Air Serbia.

Očekivanja srpskih vlasti bila su velika, ali je vlada Srbije već 2020. zbog problema s pandemijom morala dokapitalizirati kompaniju čime je povećan vlasnički udio države sa 51 na 82 posto, dok je arapski udio smanjen sa 49 na 18 posto. Sljedeći projekt je stambeno-poslovni kompleks Beograd na vodi, vrijedan oko 3,5 milijardi eura. Ugovor o zajedničkom ulaganju potpisan je u travnju 2015.

Vlada Srbije postala je vlasnik 32 posto kompanije Beograd na vodi, dok ostatak drži investitor, kompanija Eagle Hills iz Emirata. Beograd na vodi prati i afera rušenja objekata u Savamali zbog potreba izgradnje tog kompleksa koja još nije razriješena unatoč brojnim prosvjedima građana. Zatim je 2018. kompanija iz Emirata Al Dahra bila jedini ponuđač na natječaju za preuzimanje Poljoprivredne korporacije Beograd (PKB) koju je kupila za 105 milijuna eura. Tako se u vlasništvu Al Dahre nalazi oko 17.000 hektara oranica u blizini Beograda.

1000 kompanija

iz UAE-a posluje u Srbiji

No, ključne primedbe stručnjaka i dijela javnosti u vezi s poslovima Emirata u Srbiji odnose se na netransparentnost tih ugovora. “Budući da nemate transparentne aranžmane, konkurenciju i natječaje, onda je cijena stvar dogovora”, objašnjava Božo Drašković.

On navodi da je kupovina PKB-a bila izravna pogodba između vlasti u Srbiji i kupaca iz Emirata. Kada je riječ o Beogradu na vodi, kaže da je Srbija dala oko 99 hektara zemljišta i infrastrukturu za manjinski paket, što je na štetu Srbije.

Predstavnici vlasti, međutim, uvjeravaju da je sve urađeno u skladu sa zakonom. “Oni tu zemlju ne mogu odnijeti na neko drugo mjesto”, rekao je Vučić 2019. godine.

Veliki kupci oružja

UAE su u samom vrhu popisa zemalja po vrijednosti izvoza naoružanja i vojne opreme iz Srbije, pokazuju podaci Ministarstva trgovine Srbije. Godine 2020. na tom popisu zauzimaju prvo mjesto s izvezenim oružjem vrijednim 61,56 milijuna dolara. Godinu dana ranije Emirati su bili druga najznačajnija izvozna destinacija sa 71,45 milijuna dolara, odmah nakon SAD-a. Posljednji od ugovora sklopljen je u veljači ove godine kada su srpska kompanija Jugoimport SDPR i EDGE grupa iz UAE-a potpisali u Abu Dhabiju ugovor o prodaji značajne količine streljiva, proizvoda kompanije Krušik iz Valjeva.

Komentirajte prvi

New Report

Close