Član Upravnog odbora Udruženja proizvođača malina i kupina u Srbiji Zoran Stojanović pozvao je Komisiju za zaštitu konkurencije da ispita jesu li otkupljivači kupina dogovorom, preko noći, srušili cijenu tog voća sa 180-200 dinara na 120 po kilogramu ili će blokirati hladnjače i puteve, piše politika.rs.
“Vlasnici hladnjača do jučer su otkupljivali kupine po 180 do 200 dinara, a jučer su svi odjednom srušili cijenu na 120. Sumnjamo da su se dogovorili i tražimo od komisije da odmah ispita je li napravljen monopolski dogovor”, rekao je Stojanović za Betu.
Dodao je da će, ako državne institucije ništa ne učine, blokirati hladnjače i puteve. Naveo je da je po 180-200 dinara otkupljeno oko 5% uroda kupine koji je unatoč suši prosječan, a kvaliteta dobra.
Izvozili za 7,5 eura
Otkupljivači kupina, prema njegovoj ocjeni, zajedničkim djelovanjem žele povećati enormnu zaradu, a dokaz za to je da su prošlogodišnji urod izvozili po cijeni od 7,5 eura po kilogramu.
Napomenuo je da je u interesu države da njene institucije ispitaju je li došlo do monopolskog dogovora jer se izvozom ostvaruje devizni priljev. Ne učini li država ništa, kako je kazao Stojanović, destimulirat će proizvodnju kupina koja je inače u Srbiji smanjena sa zasada od 6.000 hektara na oko 1.500 hektara.
“Još 2015. godine kupina se našla na popisu prvih pet izvoznih poljoprivrednih proizvoda u države Europske unije. Ispred su bili samo – kukuruz, malina, šećer i sojino ulje.
Tada su nam najveći konkurenti na tržištu bili Poljaci koji su još onda imali problem s pronalaženjem radne snage. Kupina se kod nas najviše uzgaja u Mačvi, Pomoravlju, Podrinju, čačanskom i potkopaoničkom kraju, a kao i u slučaju maline na strana tržišta plasiramo je uglavnom zamrznutu.”.
Kako je Politika već pisala, bilo je i ranije sezona kada su otkupljivači za nju nudili nevjerojatno niske cijene, pa su za ovo voće karakteristične oscilacije u proizvodnji. Država daje znatne subvencije proizvođačima maline i kupine za sadni materijal, navodnjavanje, zaštitu od tuče, a prošlogodišnja cijena ovog voća zbog manjka na tržištu iznosila je 350 do 400 dinara.
Pojedina udruženja nadala su se da će kupinari u ovoj sezoni moći dobiti i do 500 dinara. U međuvremenu su i troškovi dnevnica narasli, pa ne iznenađuje upozorenje da je cijena koju sada nude otkupljivači nedovoljna.
I američki problem
Međutim, još u aprilu ove godine grupacija proizvođača svežeg i zamrznutog voća pri Privrednoj komori Srbije upozorila je da zbog krize i pada kupovne moći industrijski kupci koji proizvode jogurte, džemove i slične namirnice, malinu i kupinu izbacuju iz proizvodnog programa zbog visoke cijene. Kupci su se također prije odlučivali za jeftinije mikseve zamrznutog egzotičnog voća.
Poznavatelji tržišta napominju da problemi s kupinom i potražnjom postoje i na američkom tržištu. Na ovo su utjecali loši vremenski uvjeti, slabija ponuda, ali istovremeno i vrlo mala potražnja. Upravo zbog loše cijene govori se i o mogućem prekidu berbe tog voća u Americi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu