Kašnjenja letova Air Serbije izazivaju sve veći bijes javnosti

Autor: Jerko Zlatar , 28. lipanj 2023. u 06:52
Foto: Shutterstock

Air Serbia nema niti jedan vlastiti avion, cijela flota je iznajmljena dok je JAT nekada imao 70% vlastite flote.

Jedna do najvažnijih tema u posljednje vrijeme u Srbiji učestala su kašnjenja letova Air Serbije. U svom tweetu objavljenom u petak 23. lipnja, ministar građevinarstva, prometa i infrastrukture Republike Srbije, Goran Vesić objavio sljedeće:

“Održao sam sastanak s predstavnicima francuske kompanije “Vinci Airports” u vezi s problemima u beogradskoj zračnoj luci “Nikola Tesla” koji su prethodnih dana uzrokovali gužve i kašnjenja letova.

Rekao sam im da pod hitno moraju poduzeti sve mjere kako bi se stanje na aerodromu odmah normaliziralo i da je Vlada Srbije spremna da ih upozori, što je prvi korak prema koncesijskom ugovoru.

Aerodrom problem?
Također, tražio sam da mi u roku od tri dana dostave plan zapošljavanja, zatim plan rizika od 1. do 15. srpnja, što su već trebali napraviti, kao i točan gantogram mjera koje će poduzeti tijekom ljeta. Iz kompanije “Vinci” dobio sam uvjeravanje da će se ispričati građanima Srbije za ono što se jučer dogodilo i da će normalizirati stanje.”, poručio je Vesić.

S druge strane, Udruženi sindikati Srbije Sloga izrazili su zabrinutost zbog činjenice što je “Air Serbia” neprimjereno optužila aerodrom za kašnjenje, uz ocjenu da je Air Serbia napravila nerealan plan letenja.

43

nove destinacije uvela je ovog ljeta Air Serbia

– Zbijeni red letenja, koji je organizirala sama “Air Serbia”, dovelo je do povećanog pritiska na transportni sustav, stvara svakodnevne gužve i opravdano nezadovoljstvo i bijes putnika”, navela je Sloga u priopćenju.

Sličnog mišljenja je i bivši direktor JAT Airways-a, Predrag Vujović, koji je za N1 izjavio: – Reći da nisu stigli zrakoplovi koji prevoze putnike, a koji su iznajmljeni je isto nevjerojatno. Pa te kompanije koje su trebale isporučiti zrakoplove su morale javiti na vrijeme, i javile su, jer one to rade zarad vlastitog ugleda.

I samo priopćenje “Air Serbie” je zakasnilo, jer se u kompaniji sigurno znalo se što se dešava i sve se i dogodilo ranije, prije subote navečer. Ali tek kada su putnici počeli otkrivati da su letovi otkazani ili da kasne i to preko društvenih mreža, tada je nastala panika”, rekao je Vujović.

Dodao je i da “Air Serbia nema niti jedan vlastiti avion, cijela flota je iznajmljena. JAT je nekada imao 70% vlastite flote. Kod europskih avioprijevoznika taj je omjer 60% prema 40% u korist vlastite flote. Kada unajmite zrakoplov, plaćate puno više nego da ga kupite. A najskuplji je samo najam aviona s pilotom”.

Na pitanje o ekspanziji broja linija, Vujović je izjavio da je Air Serbia uvela 43 nove destinacije, velike kompanije to nikad ne bi napravile.” Treba imati stručne kapacitete da to možete učiniti, gdje Air Serbia leti, to nema nikakve logike.

Imaju šest linija za Hrvatsku, dok nijedna hrvatska kompanija ne leti za Srbiju. Za Njemačku letimo sedam linija, a “Lufthansa” kod nas ima samo dva leta. A te linije za “Air Serbia” nisu isplative”, rekao je Vujovič.

– JAT nikada nije letio na ovoliko linija, rekao je bivši direktor JAT Airwaysa, dodavši da od tri najveće europske kompanije samo jedna leti za Srbiju.

Nedovoljno pilota
Nije tajna da je nižerangirano osoblje u “Air Serbia” već dulje vrijeme nezadovoljno plaćama. Također, zrakoplovi se unamljuju bez posada, putem dry lease-a, a da “Air Serbia” nema dovoljno vlastitih pilota, mehaničara ni kabinskog osoblja da opslužuje toliko povećanje prometa.

Ni u “Jat Tehnici”, koja održava zrakoplove “Air Serbia” stanje nije ništa bolje. Plaće su male, a zbog odliva kadrova nedostaje radne snage.

Komentirajte prvi

New Report

Close