Udruženje pomoraca Republike Srbije uputilo je otvoreno pismo predsjedniku Aleksandru Vučiću, a povodu su rješenja o naplati poreza iz 2017. godine, piše portal nova.rs.
Pismo se na nekoliko stranica vraća u prošlost i detaljno pojašnjava status i tretman srpskih pomoraca u bivšim državama od kojih je u posljednje dvije reguliranje radnih i drugih prava pomoraca Srbija bila prepustila Crnoj Gori.
U vremenskoj lenti modernog srbijanskog pomorstva u bivšim državama spominje se 1948. godina i ratifikacija konvencije kojom su pomorci jedini jasno bili izuzeti od ostalih radnika.
”Prava pomoraca uređuju Međunarodna organizacija transportnih radnika (Eng. ITF= International Transport Workers’ Federation) i Europska organizacija transportnih radnika (ETF=European Transport Workers’ Federation), koje je i naša država prihvatila kroz zakonodavstvo, a koje su nam već dale podršku za rješavanje našeg statusa, pišu Vučiću pomorci.
Postavlja se pitanje: je li država napravila kardinalnu grešku prilikom slanja privremenih rješenja za 2017. godinu? Zašto je država tek sad nakon pet godina krenula u slanje rješenja i pet godina nije ubirala svoje prihode od jednog broja građana? Što se to dogodilo u prosincu 2022. godine, a nije se dogodilo 2018. godine? Čija je to odgovornost?
Nadležnih institucija ili pomoraca? Ako svi pomorci trebaju snositi krivicu za neplaćeni porez o kome nisu ništa znali do prije deset dana, znatno više odgovornost treba snositi Porezna uprava i Ministarstvo financija”, zaključuju u Udruženju pomoraca Republike Srbije u pismu predsjedniku Vučiću. Pomorci su predložili i nekoliko rješenja za izlazak iz ove za njih neugodne situacije.
”Treba poništiti sva privremena porezna rješenja i naplata do pronalaska i dogovora odgovarajućeg modela. Što hitnije treba oformiti radnu grupu u kojoj će biti predstavnici iz oblasti pomorstva, pomorskog, radnog i poreznog prava, koje bi predložilo Udruženje pomoraca Republike Srbije, sindikat pomoraca i lađara Republike Srbije i sva nadležna ministarstava.
Radnu grupu treba financirati država. Također, treba napraviti model oporezivanja pomoraca po uzoru na postojeće modele u državama bez obzira jesu li ili nisu u Europskoj uniji. To je čisto pravo pomoraca na život i rad bez obzira je li mu matična država dio EU ili ne. Кao što su pomorci jednako tretirani širom sveta kroz međunarodne organizacije i međunarodne konvencije (IMO, ITF, ETF, MLC…), kojih je i Srbija potpisnica, isto tako bi trebali bi imati jednak tretman u matičnoj zemlji.
Treba odrediti krajnji datum za dogovor modela i početak naplaćivanja. Pomorci žele biti ravnopravni građani Republike Srbije i porezni obveznici, ali po ubuduće dogovorenom modelu, koji će se donijeti ni na štetu pomoraca, ni na štetu države.
Vjerujemo da s Vašim autoritetom možete pomoći i doprinijeti kako bi se još jedan problem riješio na pravedan i zakonski način, a u korist države i njenih građana, što bi doprinijelo da Srbija bude još uređenija i naprednija”, zaključuje u pismu šefu države Udruženje pomoraca Republike Srbije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu