U prvih osam mjeseci ove godine strani investitori su u Srbiji uložili 2,66 milijardi eura, što je 1,2 posto više nego u istom periodu prošle godine i to usprkos ratu u Ukrajini, energetskoj krizi u Europi i najavi recesije u Sjedinjenim Državama i Europi Prošle je godine bilo 3,9 milijardi eura stranih investicija, izvijestio je portal politika.rs.
Pad na globalnoj razini
Ove su godine najviše investirale kompanije kineski Zijin Mining Group i LingLong Tire, japanski Toyo tires, turski Bechtel-Enka te njemački Continental, izjavio je nedavno predsjednik Srbije Aleksandar Vučić te naglasio kako je sada posebno važno otvaranje novih tvornica, poput one u Požarevcu, ali da je problem što trenutno nitko nigdje ne želi investirati upravo zbog situacije s energentima.
Milorad Filipović, profesor beogradskog Ekonomskog fakulteta ističe da se u aktualnim geopolitičkim okolnostima to zaista i može očekivati te da mogući pada inozemnih investicija realnost jer glavnina tih investicija u Srbiju dolazi iz razvijenih zemalja Europske unije.
“U ovim uvjetima kada počinje recesijska kriza u najjačim gospodarstvima Francuske, Njemačke, Italije, kada su velike nejasnoće kakva će biti energetska situacija, kako će se kretati dalji politički odnosi i trgovina s Rusijom i Kinom može se očekivati pad investicija.
Ovaj iznos ulaganja u prvih osam mjeseci ugodno iznenađuje, što pokazuje da za sada investicije u Srbiju nisu počele padati”, objašnjava aktualnu ekonomsku situaciju prof. Filipović.
Čak i da je riječ o ulaganjima kompanija koje već posluju Srbiji to je dobro. Filipović objašnjava da je dobra reklama kada jedan investitor koji je došao prije pet godina nastavlja ulagati u neku zemlju.
“To znači da je ta država pouzdan partner i da je ispunila očekivanja i obaveze prema tom investitoru. To je dobra preporuka za druge ulagače s istih ili sličnih tržišta i zemalja. Jer to znači da postajemo kredibilan partner koji drži svoju riječ. Nitko u Srbiju ne dolazi zato što nas voli već zato što očekuje dobru i profitabilnu proizvodnju i nastup na tržištu EU ili ranije na ruskom tržištu”, naglašava prof. Filipović.
Slobodan Aćimović, profesor beogradskog Ekonomskog fakulteta, napominje da čim postoje određene nestabilnosti logično je da se investitori zaustavljaju. To nema veze samo sa Srbijom.
U dobroj poziciji
“Pogledajte kako staju investicije u Njemačkoj, naročito u građevinarstvu. Naše građevinarstvo se još dobro drži. Tamo je stalo iz različitih razloga. Neke stvari koje su nabavljali iz Rusije, sada više ne mogu dobaviti. Ulaganja se uvijek stopiraju kada postoji potencijalna ekonomska kriza.
Sada imamo više nego očekivanu ekonomsku i političku krizu. Teško je predvidjeti kako će se dalje kretati investicije. One koje su ušle u plan ići će dalje. Vidjet ćemo kako će se realizirati”, navodi prof. Aćimović.
Prema njegovim riječima, ako je tko mogao “iskoristiti” rat u Ukrajini i upotrijebiti svoju dobru poziciju to su Srbija i Turska. Prof. Aćimović također kaže kako je “vrlo zgodno što ruske tvrtke dolaze u Srbiju i investiraju”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu