PKS je servis gospodarstvu u izazovnim vremenima

Autor: Miroslav Kuskunović , 14. prosinac 2022. u 07:00
Marko Čadež, predsjednik Privredne komore Srbije u izazovima vidi i šansu za nove investicije/B. P. /PIXSELL

Izazovi donose i šanse koje Srbija i regija mogu iskoristiti, za investicije u proizvodnju i uključivanje u dobavljačke lance.

Privredna komora Srbije prilagodit će svoje servise potrebama i zahtjevima gospodarstva u ovim neizvjesnim i izazovnim vremenima, a glavna težišta su digitalizacija “tradicionalnih” privreda i povezivanje s IT sektorom, zelena tranzicija i naše kompanije u globalnim dobavljačkim lancima, izjavio je predsjednik Komore Marko Čadež na Skupštini PKS.

Istaknuo je da je osnovni cilj mijenjanja te organizacije da bude servis privredi. ”Što je sve potrebno privredi to je stvar koja se mijenja iz mjeseca u mjesec. Stoga, moramo biti organizacija koja je spremna odgovoriti na zahtjeve poduzetnika, da olakša i pomogne poboljšati poslovanje. Sve je pitanje svrhe i na osobnom i na planu poslovanja”, poručio je Čadež.

Cilj aktivnosti u okviru promjena načina rada, kako je objasnio, jasan je fokus na probleme članica i suštinska podrška u pronalaženju mogućih rješenja.

”Srbija i gospodarstva regije dio su globalnih tokova pa će tako i globalni problemi posebno europski utjecati na gospodarsku dinamiku kod nas i u regiji”, naveo je Čadež. Podsjetio je na najveće izazove i s kojima se suočava europska privreda – to su inflacija, rast referentnih kamatnih stopa do čak četiri posto, nedostatak kadrova, visoke cijene energenata i hrane, pad potražnje i poremećeni opskrbni lanci.

Izazovi donose i šanse koje Srbija i regija mogu iskoristiti, za investicije u proizvodnju i uključivanje u dobavljačke lance.

”Komora će kroz međusektorske timove posebno raditi na predlaganju povoljne regulative za brže investiranje, fleksibilnog zakonodavstva za inovacije, preporuka za unapređenje kompleksnih gospodarskih potencijala”, rekao je Čadež.

Ukazao je da veliki azijski igrači, kao što su proizvođači baterija za električne automobile, investiraju u Europi kako bi osigurali sudjelovanje na najatraktivnijem globalnom tržištu od 500 milijuna stanovnika.

”Trenutno u privlačenju ovih investicija prednjače Mađarska i Poljska, šanse su otvorene Srbiji i regiji, ali za takva ulaganja prioritet je da budu dio jedinstvenog tržišta”, naglasio je Čadež.

Komentirajte prvi

New Report

Close