Zbog sumnje da su dogovarali cijene Komisija za zaštitu tržišnog natjecanja pokrenula je postupak protiv četiri trgovačka lanca: Delhaize, Mercator S, DIS i Univerexport.
Komisija za zaštitu tržišnog natjecanja pokrenula je postupak protiv tvrtki Delhaize Srbija (vlasnik Maxi trgovina), Mercator S, Univerexport i DIS zbog povrede tržišnog natjecanja na tržištu sklapanjem restriktivnog sporazuma, odnosno ugovaranjem istih cijena za određene proizvode.
Restriktivni sporazum
“Povjerenstvo je izvršilo nenajavljeni uviđaj u njihovim prostorijama, a istovremeno je nenajavljeni uviđaj obavljen i u poslovnim prostorima tvrtke Cenoteka, kao treće osobe.”
Redakcija N1 došla je u posjed fotografije snimljene 8. kolovoza u Beogradu. Prema izvoru N1, riječ je o sastanku u restoranu Alternativa, a za istim su stolom sjedili direktori nekoliko trgovačkih lanaca – Lazar Marković iz Mercatora, Ivan Šuleić iz DIS-a, kao i Ivan Tomašević iz DTL-a.
“Postupak je pokrenut zbog osnovane pretpostavke Povjerenstva da su navedeni trgovački lanci sklapanjem restriktivnog sporazuma iz članka 10. Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja povrijedili tržišno natjecanje”, navodi se u priopćenju Povjerenstva.
Povjerenstvo, kako je istaknuto, provodi sektorsku analizu stanja i uvjeta tržišnog natjecanja na tržištima pojedinih prehrambenih proizvoda na području Republike Srbije u razdoblju od 2018. do 2022. Kako su pojedina saznanja uzrokovala potrebu daljnje i detaljnije analize, Povjerenstvo je ispitalo uvjete tržišnog natjecanja.
“Detaljnija analiza provedena je praćenjem odabranih proizvoda kod trgovaca protiv kojih su pokrenuti postupci, a koji prema javno dostupnim podacima iz financijskih izvješća koje objavljuje Agencija za privredne registre Republike Srbije, čine više od 50 posto maloprodajno tržište na teritoriji Republike Srbije.
Tako je Komisija tijekom višemjesečnog praćenja kretanja cijena za 35 odabranih proizvoda zaključila da su cijene u trgovačkim lancima za promatrane proizvode identične”, navodi se u priopćenju. Potom je Komisija tijekom kolovoza 2024. usporedila cijene stranaka u postupku za 45 proizvoda, uz dodatak još jednog trgovca.
“Maloprodajno tržište u Srbiji ostvarilo je vrijednosni rast u razdoblju od travnja 2023. do ožujka 2024. uz istovremeni blagi pad količine, u razdoblju od travnja 2023. do ožujka 2024. povećanje maloprodajne cijene bilo je gotovo dvostruko veće od inflatornih pritisaka.
U razdoblju od 2016. do 2023. godine zabilježen je značajan rast prihoda i bruto marži, odnosno profitabilnosti promatranih tržišnih sudionika, što potvrđuju i podaci o njihovoj poslovnoj dobiti”, navodi Komisija.
Također, u višemjesečnom razdoblju praćenja (travanj – rujan 2024.) redovne cijene osam proizvoda (mlijeko, jogurt, ulje, brašno, šećer, jaja, kava i banane) kod svih promatranih trgovaca bile su iste ili slične, s drugačijim uvjetima nabave.
“Vrijednost potrošačke košarice koja sadrži 45 odabranih proizvoda neznatno se razlikuje između parničnih stranaka, dok je značajno niža u maloprodajnom objektu koji ima najnepovoljnije komercijalne uvjete nabave”, dodaje se.
Rast bruto marže
U zaključku objavljenom na stranicama Povjerenstva navodi se da je promatrana bruto marža ostvarena u razdoblju od 2016.-2023. godina. “Ovaj pokazatelj pokazuje koliko je trgovac zaradio nakon odbitka izravnih troškova nabave prodanih proizvoda. Kao i kod prihoda od prodaje robe, rast bruto marže stranaka u postupku zabilježen je u razdoblju od 2016., kada je iznosila 35 milijardi dinara, do 2023., kada dostiže iznos od 87,4 milijarde dinara. “, stoji u zaključku.
U analizi je, kako je pojašnjeno, pri obračunu i prikazu trgovačke marže korištena i stopa bruto marže od nabavne vrijednosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu