Proizvođači malina traže jednaku otkupnu cijenu u cijeloj Srbiji

Autor: Poslovni.hr , 07. srpanj 2022. u 07:01
Foto: Shutterstock

Dok su uzgajivači iz Šapca i Valjeva vrlo zadovoljni novcem kojeg dobivaju od prodaje svog voća, oni iz Arilja i Ivanjice nisu, te optužuju vlasnike hladnjača i izvoznike da su im monopolski odredili nižu cijenu.

Dok su uzgajivači iz Šapca i Valjeva, navodno, vrlo zadovoljni novcem kojeg dobivaju od prodaje malina, proizvođači na ariljskom i ivanjičkom području iskazuju nezadovoljstvo trenutačnom akontnom cijenom tog voća i optužuju hladnjače za monopol.

Zbog toga je Dobrivoje Radović, predsjednik Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji, zatražio od države da odmah reagira kako bi se otkupne cijene maline izjednačile u cijeloj Srbiji.

Zovu poljoprivrednu inspekciju

U razgovoru za Danas on navodi da se maline na šabačkom i valjevskom području otkupljuje po višim cijenama nego u Arilju i Ivanjici, koji su poznati po proizvodnji tog voća, te ocjenjuje da je to rezultat monopola pojedinih vlasnika hladnjača i izvoznika dogovorenog na sastanku prije nekoliko dana u Arilju.

Međutim, vlasnici hladnjača u Arilju tvrde da nema nikakvog monopola, već da se maline u Arilju otkupljuju po akontnim, a u drugim područjima po dnevnim cijenama.

“Berba malina u Šapcu počela je prije više od 20 dana i tamo je cijena bila 450 dinara (oko 3,7 eura) za kilogram, a sada je od 620 do 700 dinara (od 5,1 do 5,7 eura) za gotovinsko plaćanje. Međutim, prije nekoliko dana cijene su pale i tamo jer je berba pri kraju”, rekao je Radović za Danas.

S druge strane, kako navodi, akontna cijena u Arilju je za gotovinu 550 dinara (4,5 eura), a u Ivanjici 510 dinara (4,2 eura).

“U Šapcu su hladnjače plaćale 90 posto malina po 600 dinara i više u gotovini. U kosjerićkom kraju, za sortu vilamet plaćaju 630 dinara, a kod nas još uvijek 510 i 550 dinara. Smatramo da je u pitanju monopol pojedinih vlasnika hladnjača i izvoznika i tražimo da to provjeri Komisija za zaštitu konkurencije”, poručio je Radović i pozvao poljoprivrednu inspekciju da reagira.

Ovogodišnji urod, zbog lošeg vremena, procjenuje sugovornik Danasa, bit će od 30 do 50 posto manji, nego lani.

Radović tvrdi da su za srpske maline, zahvaljujući Ministarstvu poljoprivrede, otvorena nova tržišta, poput skandinavskih i arapskih zemalja te Japana, a da je urod u Poljskoj manji za 50, a u Čileu i za 70 posto. Kako je dodao, pakiranje od 125 grama malina iz Maroka prodaje se u Srbiji za 339 dinara, a Arilju i Ivanjici otkupljuje se za 550 i 510 dinara po kilogramu, što nije normalno.

On tvrdi da bi akontna cijena Arilju i Ivanjici trebala biti daleko veća od sadašnje, a potom je pozvao vlasnike hladnjača da zajedno riješe problem.

Jedan vlasnik hladnjače iz Arilja pita zašto uzgajivači nisu reagirali kada je početna cijena maline u tom kraju bila 430, a u drugim dijelovima Srbije 230 dinara.

Direktor i suvlasnik druge hladnjače navodi navodi kako na području Arilja postoji oko 300 hladnjača i da je nemoguće da se njihovi vlasnici dogovore i uspostave monopol.

Ne zna se konačna cijena

On poručuje da će ariljske hladnjače cijelu količinu otkupljenih maline platiti po konačnoj cijeni, koja će ovisiti od izvoznoj cijeni. U Srbiji oko 500 hladnača otkupljuje to traženo voće.

“Ariljska malina bit će plaćena po konačnoj cijeni, ali ne znamo koji će iznos to biti – 590, 600, 620, 650 dinara jer sve ovisi o cijeni koja će se postići u izvozu”, kaže direktor te hladnjače.

Prošle godine, otkupna cijena je na početku berbe bila 250, desetak dana kasnije 300, a na kraju je plaćena od 400 do 410 dinara, i po toj cijeni su plaćene sve količine malina u Arilju.

“Ako se gleda prošlogodišnji prosjek cijena u Mačvi, malina je tamo plaćena sto dinara manje nego u Arilju”, ističe sugovornik beogradskog lista.

Komentirajte prvi

New Report

Close