Projekt Digitalna njiva donosi ratarima mnoge benefite

Autor: Miroslav Kuskunović , 26. lipanj 2023. u 06:01
Foto: Shutterstock

Sustav se napaja solarno tako da se cijela proizvodnja radi digitalno.

Projekt “Digitalna njiva”, koji je razvio Institut “Mihajlo Pupin” iz Beograda, autonomni je sustav za daljinsko upravljanje prirodnim resursima, vodom, zemljištem i energijom u poljoprivredi.

Uz pomoć ovog alata, poljoprivrednici putem mobilnih telefona mogu kontrolirati zalijevanje svojih njiva, ali i pratiti vremenske prilike na svojim nasadima.

Primjetne uštede
Ova inovacija poljoprivrednicima olakšava borbu protiv suše i klimatskih promjena, napominje Ilija Stevanović, diplomirani strojarski inženjer koji radi u ovom Institutu. “Mi smo ovdje zaokružili sistem obnovljivih izvora energije, on se napaja solarno tako da se cijela proizvodnja, navodnjavanje i praćenje parametara za navodnjavanje radi digitalno”, kaže Stevanović.

3

godine potrebno je da bi se isplatila investicija u digitalnu njivu

Institut je početkom lipnja bio izlagač na Sajmu zelenih ideja, projekata i inovacija u Paviljonu Cvijeta Zuzurić na Kalemegdanu, gdje je između ostalog predstavljen i projekt “Pametna poljoprivreda”. “Razvili smo uređaj koji proizvodi električnu energiju iz sunca, ta električna energija se skladišti u bateriji i onda se po potrebi iz invertiranja te energija šalje u pumpe za navodnjavanje”, objašnjava Stevanović.

Kako dodaje, navodnjavanje se obavlja tako što se programira kompjuter koji prati parametre i po potrebi ga uključuje i isključuje. “Korisnik, odnosno poljoprivrednik kod koga je instaliran sistem, sve to kontrolira pomoću mobilnog telefona. On nam je rekao da je nakon deset godina koliko se bavi poljoprivredom, mogao otići u Grčku na more i od tamo, sa plaže kontrolirati sistem nakon što smo ga instalirali”, dodaje Stevanović.

Objašnjava kako prilikom navodnjavanja, nema potrošnje goriva. “Uopće ne koristi naftu, odnosno gorivo za proizvodnju. Ima i back up sistem generator, u slučaju da otkaže ovaj naš sistem, ali ga do sada nije uključivao”, dodaje Stevanović. Kako se navodi, u tehnološkom smislu, digitalna njiva predstavlja distribuiranu senzorsko-kompjutersku mrežu koja koristi bežične komunikacije, kako bi prikupila informacije iz okolice i zemljišta.

Senzori između ostalog mjere temperaturu na površini i u dubini zemljišta, kao i pH vrijednost tla, odnosno prate kiselost zemljišta. Pored senzora na poljoprivrednom gospodarstvu se postavlja i meteorološka stanica koja prati mikro-klimatske parametre okoline. Investicija u digitalnu njivu od 10 hektara isplati se za tri godine.

Inovativno rješenje
– Mobilnost, plus obnovljivi izvori energije ključ su srpske poljoprivrede. Rješenje nije samo dati nekome subvencije, morate ga naučiti i dati mu tehnologiju da bude uspješan – istaknuo je nedavno Aleksandar Rodić, rukovoditelj Laboratorije za robotiku u Institutu Mihajlo Pupin.

Tehnološke inovacije u poljoprivredi omogućuju prilagodbu promjenjivim klimatskim uvjetima te ujedno doprinose smanjenju emisije stakleničkih plinova (GHG).

Komentirajte prvi

New Report

Close