Radim kao blagajnik, skladištar, prodavač, izlagač voća i povrća, pića. Postavljam cijene, imam rokove, radim i oko higijene u objektu… Listi nema kraja. Trčim na sve strane, i to za minimalac – to je, najčešće, priča koja se ovih dana može čuti od zaposlenih u trgovinama, piše portal politika.rs.
Razloga za takvo stanje na terenu je napretek, a glavni je manjak radne snage zbog niskih plaća. Inače, radnici uglavnom izbjegavaju ovaj posao zbog malih plaća, teškog rada u smjenama, vikendom i praznicima. Zaposleni se žale i na prekovremeno ostajanje na poslu koje im najčešće nije plaćeno.
Bez odgovora
Zbog toga potreba za blagajnicima, pomoćnim radnicima i skladištarima ne jenjava. U Srbiji ima oko 300.000 zaposlenih u trgovini, ali veliki broj njih prima minimalac ili malo više od minimalne plaće. Kako otkrivaju u Savezu samostalnih sindikata trgovine Srbije, prosječna plaća je od 45.000 do 50.000 dinara, dok blagajnici zarađuju i manje – oko 40.000 mjesečno.
Radoslav Topalović, predsjednik ovog sindikata, podsjeća da je situacija nepromijenjena, već godinama. “Sindikati zato smatraju da bi minimalna cijena rada u trgovini trebalo biti barem onoliko koliko vrijedi minimalna potrošačka košarica. To treba biti donja granica za plaće u tom sektoru. Naš sindikat je već imao inicijativu da se ovoj branši smanji broj radnih nedjelja u mjesecu, da se čak obustavi rad nedjeljom u trgovini, ali od toga za sada nema ništa.
“Odgovor nismo dobili od nadležnih. Ostalo nam je samo to da zaključujemo kolektivne ugovore kod poslodavca pojedinačno, pa smo tako učinili s Delhaizeom, Mercatorom i Metroom, pokušavajući da na razini poduzeća dogovorimo bolje uvjete rada, nego prema Zakonu o radu”, naglašava Topalović. Problem nedostatka radnika postoji u cijeloj maloprodajnoj industriji. Ne samo u Srbiji, nego i u cijelom regiji. Na tržištu su posebno deficitarne upravo pozicije prodavača različitih profila, mesara i skladištara, što se svakako odražava i u težem pronalaženju kandidata za te pozicije.
U Idei priznaju da, iako raspisuju redovne natječaje koji su aktivni tokom cijele godine, u svakom trenutku imaju potrebu za oko 300 novih zaposlenih, i to na teritoriji cijele Srbije.
Problem i za male
Nedostatak zaposlenih problem je i za vlasnike malih privatnih trgovina koji, bar kako tvrde, često nude veće plaće nego domaće i strane trgovačke kompanije. Nadmetanje za radnika je sve vidljivije, ali o visini plaća veliki trgovinski lanci ipak nerado govore. Činjenica je da su plaće niske, zbog čega radna snaga sve češće šeta od poslodavca do poslodavca. I pored plaća i rada na učinak, koji dolazi uz fiksnu plaću, neki trgovinski lanci imaju problem s manjkom radne snage, posebno u skladištima.
Jednom vojvođanskom lancu tako trenutno nedostaje čak 15 radnika. Zbog toga taj poslodavac planira od naredne godine povećati plaće za bar 15 posto, kako bi privukao više radnika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu