U više gradova Srbije već nekoliko dana, traju prosvjedi poljoprivrednika, a bili su blokirani mostovi, ulice i izlazi iz pojedinih gradova.
Kako su najavili, prosvjed će nastaviti do ispunjenja svih zahtjeva. Prosvjedovalo se u Subotici, Novom Sadu, Zrenjaninu, Pančevu, ali i u Mačvi, kao i Šumadiji, odakle su traktorima krenuli prema Velikoj Plani i dalje prema Požarevcu.
Radikalniji prosvjedi
Prosvjedi su nakon nekoliko dana radikalizirani, a poljoprivrednici s kojima su novinari Danasa jučer razgovarali kazali su kako ih ne zanimaju usmena obećanja niti ono što su neki od njih dogovorili s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Vučić je u četvrtak prijepodne na sastanku s dijelom poljoprivrednika najavio povećanje potpora po grlu stoke s 30 na 40 tisuća, što je Vlada kasnije toga dana i usvojila. Šumadijski poljoprivrednici koji su prošloga tjedna krenuli traktorima za Beograd blokirani su kod Požarevca na mostu koji vodi prema autoputu.
Policija i žandarmerija nas ne puštaju preko mosta. Njihovo objašnjenje je da je “most zatvoren za traktorski saobraćaj”, kaže Milan Milošević iz Viševca kod Rače Kragujevačke, jedan od organizatora prosvjeda poljoprivrednika u Šumadiji. Ministrica poljoprivrede Srbije Jelena Tanasković izjavila je da je ispunjeno apsolutno sve sa liste zahtjeva poljoprivrednika, osim isplate 300 eura po hektaru, jer je to “perfidno osmišljen zahtjev” i nije zakonski izvodljiv. Spremna je raspravljati o tome, ali za iduću proračunsku godinu.
“To nije pravno izvedivo. To je potpuna promjena poljoprivredne politike usred jedne proračunske godine. To se radi na kraju godine za sljedeću godinu. To srpsku poljoprivredu košta 78 milijardi dinara, gotovo cijeli proračun bez povećanja i naknada”, rekao je Tanasković.
Ona je gostujući na Radio-televiziji Srbije (RTS) objasnila da se to zove europski model financiranja i da podrazumijeva tri stupa financiranja, od kojih su najvažniji izravna dava-nja definirana zakonom. Naglasila je da se u Europi po takvom modelu sredstva daju samo po hektaru i za uzgojno kvalitetne životinje.
“Danas dajemo i za stoku koja nije kvalitetna, ali je uzgojena. I za farme s jednom kravom. Ovo u Europi ne postoji, postoji minimalni iznos, ako imate ispod tog broja, sustav vas ne vidi. Želimo li takav model? Samo da se svi dogovorimo. U Europi nema subvencija po litri mlijeka. Samo hektar i rasplodne krave. Tačka”, istakla je Tanasković.
Pomoć stočarima
Ona je naglasila da problem postoji u poljoprivredi i da je izašlo u susret zahtjevu da se stočarima pomogne direktnim davanjima, jer su davanja po grlu povećana sa 30.000 dinara na 40.000 dinara i da će isplata početi odmah.
Kazala je da država ima novca i da javni poziv traje do 23. svibnja, ali da će se vjerojatno produljiti još koji dan kako bi se svi mogli prijaviti.
“Pratimo situaciju. Ako javni poziv bude završen početkom lipnja, sredstva će biti isplaćena već u srpnju”, najavila je Tanasković.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu