Afrika već puno desetljeće nosi titulu “kontinenta budućnosti”, uz projekcije da će se njena ionako izuzetno mlada populacija od oko 1,3 milijarde ljudi duplirati do 2050.
Uz to, u tijeku je provedba Agende 2063, ambicioznog plana socijalno-ekonomske transformacije kontinenta, koji provodi međudržavna organizacija Afrička unija, koja radi i na stvaranju jedinstvenog tržišta preko sporazuma o slobodnoj trgovini AfC FTA.
Jača intenzitet
Politička i ekonomska suradnja sa afričkim zemljama sve više je u fokusu Srbije, pa je portal Biznis.rs napravio zanimljivo istraživanje kakva su iskustva srpskih tvrtki na tržištu Afrike, kako se kreće robna razmjena i gdje leže šanse za širenje suradnje.
Robna razmjena između Srbije i afričkih zemalja u posljednjih nekoliko godina bilježi rast koji se u prosjeku kreće oko 20 posto na godišnjoj razini, pokazuju podaci Centra za Afriku i Bliski istok Privrede komore Srbije. Izuzetno brz rast, međutim, ukazuje na nisku “bazu”.
Najveći obujam trgovinske suradnje Srbija ostvaruje s Alžirom, i to zahvaljujući – duhanu. “Duhan je posljednjih godina najviše donio izuzetan rast izvoza Srbije. U ukupnom izvozu Srbije u Afriku, izvoz duhana u Alžir ima udjel od skoro 44 posto”, ističu iz PKS.
Značajniju suradnju po pitanju izvoza Srbija ostvaruje i sa Egiptom, a zatim slijede Tunis i Maroko, gdje je duhan opet jedan od glavnih izvoznih proizvoda. Srbija najviše uvozi iz Južne Afrike, i to rude i koncentrate željeza, granit, citrusno voće, a zatim Egipat, iz kojeg se uvozi gnojiva i komponente za gnojiva, jestivo voće i orašasti plodovi.
“Iako Srbija ostvaruje daleko veću suradnju s ovim zemljama u odnosu na ostatak Afrike, ona je i dalje skromna, uz postojanje ogromnog prostora da se ta suradnja unaprijedi.
Za izvoz proizvoda, posebno prehrambenih, postoje svi preduvjeti, tako da se obim izvoza može intenzivirati, a uz naznake da će se sa Egiptom zaključiti Sporazum o slobodnoj trgovini ostvarili bi se značajni efekti po pitanju lakšeg izvoza robe, nižih troškova poslovanja i sveukupnog povećanja razmjene”, kažu iz Centra za Afriku i Bliski istok PKS.
Srpske firme u Africi
Najskoriji primjer iskoraka na tržište Afrike dala je kompanija Nelt, koja je krajem 2022. godine u glavnom gradu Angole, u suradnji sa lokalnom kompanijom Oxbow, otvorila tvornicu slatkiša Candy Factory. U tu greenfield investiciju uloženo je 20 milijuna eura, a pomoć su pružili i vlada i razvojne agencije Angole.
Kompanija Mozzart prisutna je u Keniji od 2017. godine, kada je otvoreno prvo uplatno-isplatno mjesto u kladionici u Nairobiju. U međuvremenu su proširili poslovanje i na Nigeriju i Ganu.
Za ulazak na afričko tržište putem osnivanje zajedničke kompanije odlučila se i kompanija “Sigma” iz Crvenke, koja je u srpnju prošle godine sa egipatskim partnerima potpisala memorandume o razumjevanju o osnivanju zajedničke tvrtke za proizvodnju ekoloških dezinfekcijskih sredstava.
“Zajednička kompanija će proizvoditi i distribuirati sredstva za dezinfekciju na bazi aktivnog klora na teritoriju Egipta, ali i na prostoru cijele Afrike i zemalja Bliskog istoka”, rekli su iz Sigme.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu