Prema riječima Predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, Srbija se suočava s velikom nestašicom električne energije, koja bi prema njegovim riječima, mogla odvesti zemlju u bankrot ako se nastavi postojeća dinamika potrošnje struje. Naime, u svom je televizijskom obraćanju, uz već neizbježnu elektronsku ploču, vrlo realistično prikazao trenutačno stanje, i iznio prognozu da bi po sadašnjim cijenama struje i plina na tržištu samo zbog kupovine potrebnih količina energenata Srbija morala izdvojiti osam milijardi eura godišnje i da bi to značilo bankrot države, jer je čitav proračun Srbije za 2022. 13,5 milijardi eura. Ali, izjavio je da će prema njegovoj procjeni do tog scenarija neće ni doći, jer je “država nabavila sve što joj je potrebno, pa ima adekvatne rezerve plina u skladištima u Srbiji i Mađarskoj”.
Havarijska isključenja
Ali, problem leži u kolapsu Elektroprivrede Srbije, te u jako lošem stanju Elektromreže Srbije (EMS), koja je zajedno s EPS-om već duži niz godina taoc politike, te je zbog niskih cijena električne energije, kojima se kupovao socijalni mir, u iznimno lošem stanju. Naime, prema tvrdnjama upućenih iz EPS-a EMS-a, koji su radili tijekom sankcija i restrikcija 90-ih, tadašnje restrikcije su bile brižljivo planirane, iako su devastirale opremu, a tada su i distributivni sustavi i proizvodnja bili neusporedivo tehnički i kadrovski opremljeniji nego danas, te su bili spremni iznijeti i rat. Tvrde da to danas nije slučaj, te da bi u slučaju restrikcija ili ispadanja samo jednog od blokova termoelektrana, ubrzo došlo do kaskadnog ispadanja dobrog dijela distributivnog sustava, što bi za posljedicu imalo havarijska isključenja koja bi trajala i po nekolio dana, a cijene popravke bi bile astronomske. Termoelektrane u Srbiji imaju nominalni kapacitet od 4.079 MW, ali trenutačno rade sa svega 50-60% kapaciteta, prije svega zbog nestašice ugljena.
“Savršena” oluja
Drugi problem je što u Europi neće ni biti struje u dovoljnim količinama na tržištu. Velike suše, obustava isporuke ruskog plina, a posebice redoviti remonti, te problemi s korozijom koji su uzrokovali veliku krizu u francuskim nuklearnim elektranama, gdje je od 56 reaktora, trenutačno privremeno zatvoreno njih 32, što uzrokuje astronomske cijene struje u Francuskoj, koja je bila tradicionalni izvoznik struje u Njemačku, koja pak ovisi od plina za proizvodnju električne energije, doveli su do ozbiljnog manjka u ponudi. A trenutačno Rusija izvozi svega 1/3 ugovorenih količina plina u Europu. Samim tim, količine električne energije koje će biti dostupne na tržištu su vrlo male. Suša je smanjila vodostaje, dok u Srbiji već dulje vrijeme vlada nestašica uglja na slobodnom tržištu za kućanstva, a cijene peleta i drveta su skočile, tako da će mnoga kućanstva biti prisiljena koristiti struju za grijanje.
Najava recesije?
Svi ovi faktori čine restrikcije izvjesnim. To, u kombinaciji s porastom cijene električne energije za privredu, će sigurno utjecati na konkurentnost privrede Srbije, naročito njezinih najvećih izvoznika, koji su iznimno energetski intenzivni. Što će neminovno dovesti do korekcije projektovanog rasta BDP-a Srbije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu