Rudnici BiH u Srbiju izvezli 90 posto više ugljena nego 2021.

Autor: Poslovni dnevnik , 06. rujan 2022. u 08:10
Rudnici ostvaruju veće prihode, no postaje upitna opskrba domaćeg tržišta/A. Durgut/PIXSELL

Zbog energetske krize u cijeloj Europi izvoz ugljena iz Bosne i Hercegovine u prvih sedam mjeseci 2022. godine udvostručen je u odnosu na isto razdoblje 2021.

Zbog energetske krize u cijeloj Europi izvoz ugljena iz Bosne i Hercegovine u prvih sedam mjeseci 2022. godine udvostručen je u odnosu na isto razdoblje 2021.

Naime, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH u spomenutom su razdoblju izvezena 206.720.672 kilograma ugljena ukupne vrijednosti 30.530.972 konvertibilnih maraka. Tijekom 2022. uvjerljivo najviše ugljena izvezeno je u Srbiju, i to za svotu od 28.238.690 KM.

Nakon Srbije, najviše je izvezeno u Hrvatsku, i to za 1.646.233 KM. Ugljen iz BiH išao je još i u Austriju, Mađarsku, Albaniju, Sjevernu Makedoniju, Njemačku, Poljsku, stoji u podacima Uprave. U istom razdoblju prošle godine iz BiH je izvezeno 88.601.980 kilograma ugljena ukupne vrijednosti 14.035.982 KM.

Stručnjak za energetiku Almir Bečarević za Nezavisne novine kaže da je u Srbiju izvezeno 80 ili čak 90% više ugljena. Najveći razlog su potrebe Srbije za nadolazeću sezonu grijanja i proizvodnju električne energije.

Domaći rudnici profitirali su jer je izvoz dvostruko veći i tu imamo korist jer su veći prihodi, ali imamo problem na domaćem tržištu, posebno u Tuzlanskom kantonu, jer naši građani teško dolaze do ugljena koji će im biti potreban – objašnjava Bečarević ističući da već ima problema po pitanju opskrbe domaćeg tržišta.

– Građani u Tuzlanskom kantonu, koji je epicentar proizvodnje ugljena u BiH, ne mogu do onoga što su već platili! Malo je apsurdna situacija, ali nadamo se da će se stabilizirati.

Pero Ćorić, predsednik Privredne komore R. Srpske, kazao je da FBiH ima veći broj rudnika te da RS ima tri rudnika koji su vezani za termoelektrane i da su oni u njihovoj funkciji.

Energetska kriza trese cijelu Europi, a znamo i da Srbija ima problema sa opskrbom električnom energijom i stanovništva i privrede, pa traži mogućnosti da što više kvalitetne energijedobije sa strane i podmiri svoje potrebe. Ovo nije iznenađujući podatak, ali treba se nadati da toliki izvoz neće narušiti domaće tržište – kaže Ćorić.

Komentirajte prvi

New Report

Close