Misija Međunarodnog monetarnog fonda, predvođena Donaldom McGettiganom, s Vladom Srbije danas će započeti razgovore o trećoj reviziji aranžmana koji Srbija ima s Fondom.
Razgovarat će o izdacima iz proračuna za kapitalna ulaganja, kao io reformama u državnim poduzećima, poput EPS-a i Srbijagasa.c Šef misije Donal McGettigen kaže za RTS da je srpska ekonomija otporna i da se na impresivan način nosila s globalnim šokovima.
Dobri pokazatelji
Na pitanje kako bi opisao srpsku ekonomiju, rekao je – otpornu. “Impresivno se nosila s nedavnim globalnim šokovima. Rast se nastavlja, a inflacija se smanjuje. Javni dug ispod je 60 posto bruto domaćeg proizvoda i nastavlja se smanjivati.
Rezerve su na rekordno visokoj razini. Sve to govori u prilog snažnim makroekonomskim pokazateljima i otpornosti srpske privrede” rekao je MekGetigen. Istaknuo je da je izazov za Srbiju nastavak jačanja makroekonomske stabilnosti i snažan održivi rast.
“Za to je potrebna ne samo makroekonomska stabilnost, nego i rješavanje dubljih, temeljnih strateških pitanja. To će pomoći u stvaranju snažnog, održivog, uključivog i ekološkog rasta”, rekao je. Govoreći o priljevu izravnih stranih ulaganja, McGettigen je rekao da je on snažan i raznolik, ali i otporan.
“Za to su zaslužni čvrsta makroekonomska politika, makroekonomska stabilnost i izuzetan geografski položaj Srbije. Mi u MMF-u u najnovijim ekonomskim projekcijama na globalnoj razini očekujemo oporavak Europe, što bi trebalo barem pomoći Srbiji u izravnim stranim ulaganjima”, kazao je.
Na upit o planiranim investicijama većim od sedamnaest milijardi eura u iduće četiri godine u Expo i smatra li to rizičnim kada je u pitanju javni dug jer na tržištu nema jeftinog novca, rekao je da svakako javne investicije smatra visokim.
“Ako pogledamo zadnjih nekoliko godina, Srbija je imala dosta javnih investicija, a to se poklopilo sa smanjenjem javnog duga, stabilnim javnim financijama i dobrim izgledima za održivost javnog duga.
Razlog za to je što se ovo ulaganje provodi u kontekstu strogog fiskalnog upravljanja, a posebice jake kontrole izdvajanja za mirovine i plaće, što je vrlo skupo. Zato smatramo da je potrebno voditi računa o tim velikim investicijama, kao i strogo se pridržavati novih fiskalnih pravila”, naveo je McGettigan.
Inflacija i dalje prijetnja
Ako bude tako, dodao je, to će uz daljnji razvoj javnih investicija dodatno ojačati javne financije, a to će dodatno ojačati infrastrukturu zemlje.
Na temu inflacije i pitanje je li vrijeme za relaksaciju monetarne politike i smanjenje kamata, rekao je da inflacija se svakako smanjuje, “što je posljedica čvrste monetarne politike Narodne banke Srbije i znak da inflatorni šokovi u svijetu slabe”, ali da je prerano proglašavati pobjedu nad inflacijom.
Moramo pomno pratiti inflatorna očekivanja, osigurati da to smanjenje čvrsto kontrolira Narodna banka Srbije, pobrinuti se da se ukupna inflacija nastavi smanjivati, baš kao i bazna, te uzeti u obzir šira kretanja. Kad se sve to posloži i uzme u obzir inflacija, možemo razmišljati o smanjenju kamata – zaključio je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu