Domi Eko Solar pokrenuo je proizvodnju solarnih panela za proizvodnju električne energije u pogonu u blizini Velike Plane, u središnjoj Srbiji. To je prva tvornica za proizvodnju fotonaponskih panela u zemlji.
Srbija bilježi veliki porast postavljanja solarnih panela za vlastitu potrošnju u kućanstvima i tvrtkama, pa je od stvaranja zakonskih uvjeta da građani i gospodarstvo postanu potrošači, početkom prošle godine, njihov broj premašio 2700, a instalirana snaga premašila 37 MW.
Dvije vrste panela
Istodobno se pripremaju privatne investicije u velike solarne elektrane, kao i projekt od 1 GW koji provodi država.
Dragan Rajović, direktor i vlasnik tvrtke Domi Eko Solar, za Balkan Green Energy News kaže da će proizvoditi dvije vrste panela. Od 450 kW namijenjenih potrošačima, kako građanima tako i gospodarstvu, a od 550 kW namijenjenih solarnim elektranama veće snage.
– Kapacitet tvornice je 100 MW na godišnjoj razini, a planira se da bude dostignut do sredine iduće godine, a samo u proizvodnu opremu ulaganje se procjenjuje na tri milijuna eura – kaže Rajović.
Talijanska tvrtka Ecoprogetti nedavno je isporučila proizvodnu liniju koja je nakon probnog rada krenula i u serijsku proizvodnju. Rajović ističe da će za nekoliko dana doći predstavnici akreditacijskog tijela TUV SUD koji će provjeriti standarde proizvodnje i izdati certifikate IEC 61215 i IEC 61730. Rajović ističe da je tvornica novije generacije, a fotonaponska tehnologija najmodernija.
Vladimir Dimitrijević, voditelj projekta, kaže kako je proizvodna linija poluautomatska i ima deset operatera u jednoj smjeni, a plan je zaposliti ukupno 45 radnika u tri smjene. Tvornica se ne bavi samo montažom panela, već proizvodnjom u kojoj se koriste fotonaponske ćelije, staklo, više vrsta žice, folije – topljive i trajne, razvodne kutije.
Prema njegovim riječima, proizvodna linija je projektirana tako da se kapacitet može lako povećati sa 100 MW na 200 ili 300 MW. Plan je veleprodaja panela u Srbiji i EU, ali i otvaranje maloprodajnih objekata u zemlji.
Kvaliteta ploča im je, kako ističe Rajović, na prvom mjestu, pogotovo s obzirom na to da je tržište preplavljeno raznolikom robom.
– Domi Eko Solar jamči kvalitetu koja je proizvod najsuvremenije opreme i usklađenosti s vodećim industrijskim standardima, a najveća prednost je što investitori i kupci mogu doći i sami se uvjeriti u navedenu kvalitetu, za razliku od domaćih distributera proizvoda od stranih kompanija – istaknuo je Rajović.
Solarni boom
Ovakva investicija nije ništa čudno zna li se da su Srbija i regija posljednjih dvije-tri godine doživjele idtinski boom solarne energije.
Na zapadnom Balkanu najveća elektrana ovog tipa nalazi se u Sjevernoj Makedoniji i u vlasništvu je slovenske tvrtke GEN-I. Ima 17 megavata. Voltalia je prošle godine počela graditi tvornicu Karavasta u Albaniji. Planirana maksimalna ili nazivna snaga je 140 megavata. Priključna snaga izmjenične struje bit će 124 megavata.
U Srbiji su Fintel energija i MK Group započeli projekt Agrosolar Tower od 660 megavata za istovremenu proizvodnju poljoprivrednih kultura i električne energije u solarnim panelima, dok El Sun Energy u Hrvatskoj planira izgraditi solarnu elektranu od 950 megavata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu