Srbija najavljuje suradnju sa susjedima u području umjetne inteligencije

Autor: Nađa Irena Fišić , 29. listopad 2024. u 05:12
Više od tisuću sudionika iz gotovo dvadeset zemalja, kao i 66 međunarodnih govornika, sudjelovalo je na Međunarodnoj konferenciji AI_4_LIFE: Biotech Future Forum u Beogradu/Mitar Mitrović

U fokusu je obrada velikih podataka, genetske inovacije i nove mogućnosti u zdravstvu.

Više od tisuću sudionika iz gotovo dvadeset zemalja, kao i 66 međunarodnih govornika – predstavnika vlada, akademske zajednice, znanstvenika i istraživačkih institucija i gospodarstva sudjelovalo je na Međunarodnoj konferenciji AI_4_LIFE: Biotech Future Forum u Beogradu.

Teme konferencije obuhvaćale su nacionalne strategije za razvoj i primjenu umjetne inteligencije, kao i njen utjecaj na zdravstvo, poljoprivredu i zaštitu životne sredine.

Poseban naglasak bio je na obradi velikih podataka, genetičkim inovacijama i novim mogućnostima u zdravstvenom sistemu, koje se sve više oslanjaju na biotehnologiju i umjetnu inteligenciju.

“Okupili smo se kako bismo istražili najnovija dostignuća u području umjetne inteligencije i biotehnologije – dva polja koja definitivno oblikuju našu budućnost. Kao znanstvenica i netko tko je strastveno posvećen znanosti i novim tehnologijama, vjerujem da živimo u izuzetnim vremenima. Ne samo da smo svjedoci tehnološke transformacije, već doživljavamo i promjene u našem životnom stilu, promjene u društvima, ali svjedočimo i promjenama u našoj evoluciji kao vrste”, rekla je ministrica znanosti, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije, dr. Jelena Begović.

Begović: Država ulaže skoro 500 milijuna eura u izgradnju BIO4 Kampusa, koji će implementirati AI rješenja u četiri ključna područja: biotehnologiji, biomedicini, bioinformatici i bioraznolikosti.

Ključne tehnologije
Za Poslovni dnevnik, ministrica Begović je rekla kako Srbija umjetnu inteligenciju vidi kao ključnu tehnologiju za razvoj inovacijskog i znanstvenog ekosistema, ali i za razvoj drugih sektora, s posebnim naglaskom na razvijanje i implementaciju personalizirane medicine i unapređenje zdravstva uopće, unapređenje javnih usluga, poljoprivrede, obrazovanja i industrije.

“AI alati za analizu medicinskih podataka mogu pomoći u bržoj i preciznijoj dijagnostici, dok, s druge strane, na našem BioSense institutu, jedinom europskom centru izvrsnosti izvan granica EU radimo na razvoju tehnologija koje će AI uključiti u različite faze proizvodnje hrane od precizne poljoprivrede do održive proizvodnje sigurne hrane.

Osim toga, osnovali smo Institut za umjetnu inteligenciju u Novom Sadu, koji se fokusira na istraživanja i razvoj AI rješenja, kao i na obuku stručnjaka u ovom području. Naša sad već druga Strategija za razvoj umjetne inteligencije predstavlja pokazatelj odlučnosti države da strateški uredi ovu oblast i da svoje napore usmjerava ka integraciji AI u ključne sektore, čime stvaramo temelje za budući razvoj i inovacije”, rekla je ona.

Dodala je kako se u budućnosti planira intenziviranje suradnje sa susjedima i na širem međunarodnom nivou, kako bi se razmjenjivala znanja i iskustva u području umjetne inteligencije.

“Također, država ulaže skoro 500 milijuna eura u izgradnju BIO4 Kampusa, koji će implementirati AI rješenja u četiri ključna područja koji predstavljaju stupove ovog projekta: biotehnologiju, biomedicinu, bioinformatiku i bioraznolikost. Uvjerena sam da će ovaj kampus predstavljati centar za istraživanja i razvoj inovacija u području biotehnologije i umjetne inteligencije ne samo u Srbiji, već i u regiji, a nadam se i šire.

BIO4 kampus kao platforma za suradnju će okupiti akademsku zajednicu, odnosno fakultete, znanstveno-istraživačke i razvojne institute, startupe, ali i velike biofarma kompanije. Sa preko 300 novih laboratorija ovakva infrastruktura omogućit će našim pametnim i talentiranim ljudima da razvijaju karijeru u Srbiji, da stručnjaci iz regije, ali iz cijelog svijeta dođu u Srbiju, podijele svoja iskustva znanja i ideje i da tako potaknemo “priljev mozgova”, koji smo već vidjeli da je moguć, nakon strateških ulaganja i uspjeha IT sektora.

Naša vizija je da kroz ovakve projekte i suradnju unaprijedimo ne samo našu ekonomiju, već i kvalitetu života građana, unaprijedimo cijelo društvo kreirajući inovativna rješenja koja će doprinijeti održivom razvoju i blagostanju naše zemlje”, rekla je ministrica Begović.

Razvoj AI u Srbiji

Srbija je osnovala Institut za umjetnu inteligenciju u Novom Sadu, koji se fokusira na istraživanja i razvoj AI rješenja, kao i na obuku stručnjaka u ovom području.

Pouzdani partneri
Izvršni direktor Svjetskog ekonomskog foruma, Mirek Dušek rekao je na konferenciji kako Srbija pruža liderstvo i značajan doprinos globalnom dijalogu koji potiče Forum, usklađujući se sa njihovom misijom da potaknu pozitivne promjene i poboljšaju stanje u svijetu.

“Centar za četvrtu industrijsku revoluciju u Srbiji postao je pouzdan partner u ovom naporu, vodeći inicijative Svjetskog ekonomskog foruma za oblikovanje globalnih politika, programa i okvira za odgovoran razvoj”, rekao je i dodao kako je Biotech Future Forum konvergencija biotehnologije s umjetnom inteligencijom, kvantnim računarstvom i robotikom, te ključna za poticanje transformacije, vodeći nas prema sigurnijim i prosperitetnijim društvima.

Među sudionicima su bili i Christopher Voigt, rukovoditelj katedre za biološko inženjerstvo na jednoj od globalno najprestižnijih znanstvenih institucija, Institutu tehnologije u Massachusettsu (MIT), George D. Yancopoulos, osnivač Regenerona, kompanije koja se smatra liderom u suvremenoj farmaceutskoj industriji, kao i pomoćnica glavnog tajnika UN-a i regionalna direktorica UNDP-a za Europu i Centralnu Aziju, Ivana Živković.

Važan događaj u prosincu
Ona je potvrdila posvećenost UNDP-a u daljem jačanju partnerstva sa Srbijom, kao i podršci ekonomskom rastu zemlje provođenjem digitalne i zelene tranzicije, u skladu sa nacionalnim prioritetima, kao i prioritetima pristupanja Europskoj uniji.

“Srbiji je ukazana velika čast što će po prvi put, u prosincu predsjedavati Globalnim partnerstvom za umjetnu inteligenciju. Tada službeno preuzimamo predsjedavanje GPAI, čime Beograd postaje prva europska prijestolnica u kojem će biti održan ovaj međunarodni događaj i epicentar najaktualnijih rješenja iz područja umjetne inteligencije.

Beograd je 3. i 4. prosinca domaćin Ministarskog summita Globalnog partnerstva za umjetnu inteligenciju na kojem će sudjelovati ministri i vodeći stručnjaci iz cijelog svijeta”, zaključio je direktor Vladinog ureda za IT i eUpravu, dr. Mihailo Jovanović.

Komentirajte prvi

New Report

Close