Srbija je od početka godine preuzela predsjedavanje Centralno- evropskom ugovoru o slobodnoj trgovini (CEFTA), a savjetnik predsjednika Privredne komore Srbije Nenad Đurđević rekao je kako je CEFTA srpsko najviše izvozno tržište.
Đurđević je za RTS rekao da je jako veliki obujam razmjene sa CEFTA-om i da je do studenoga prošle godine ukupan promet 5,4 milijarde eura, od toga je 3,9 milijardi izvoz, a 1,4 milijarde uvoz.
Ozbiljna trgovina
“Znači dvije i nešto milijarde je suficit. Tako da su to značajna sredstva za naše kompanije gdje mi zaista ostvarujemo vrlo dobre rezultate, jer smo prepoznati kao kvalitetni, imamo dobru robu, imamo vrlo konkurentnu robu, tako da je to tržište značajno. Kada bismo uspjeli još da neke političke nesuglasice ili nerazumijevanja otkloniti to tržište bi bilo mnogo značajnije, jer trenutno ima puno barijera”, objasnio je on.
Jedini problem u okviru CEFTA-e postoji u trgovini između Srbije i Kosova. Osvrćući se na ponašanje Prištine i zabranu ulaza gotovo svih proizvoda iz središnje Srbije na Kosovo, on je istakao da je do sada direktan gubitak negdje oko 120-130 milijuna eura, ako se usporedi promet iz prošle godine i promet ove godine, odnosno neostvareni promet ove godine.
“Imate također tu i neostvarene plasmane, imate trošak zbog pronalaženja novih partnera, izvoza u treće zemlje i ono što je također zanimljiv podatak je da sada od tih 37 posto gotovih proizvoda koje plasiramo na Kosovo 40 posto čine međunarodne multinacionalne kompanije.
Tako da je u stvari interesantno ta jedna mjera, koja se tiče naravno Srbije jer te kompanije rade kod nas, stvaraju dodanu vrijednost ovdje i postoji veliki pritisak i tih međunarodnih kompanija i tih država, odakle one dolaze da se ove mjere ukinu”, naglasio je on.
Đurđević je rekao kako to samo govori koliko je velika međuovisnost privreda svih zemalja članica i dodao da je Cefta sporazum, u trenutku kada je donijet 2006-2007. godine, bio jedan veliki iskorak, ali da se nakon petnaestak godina pokazalo da ima mnogo problema koji ga opterećuju.
“Mislim kako je potrebno neko vrijeme da bi se našao neki novi iskorak, novi okvir, reforma, reorganizacija, kako god hoćete da zovete, da bi potencijali regionalne suradnje bili na najbolji mogući način prepoznati”, dodao je on.
Olakšavanje procedura
Ističe kako je agenda CEFTA-e u suštini određena CEFTA tajništvom i da agendu čine prioriteti koji su utvrđeni i koji nisu ispunjeni, a to je prije svega međusobno priznavanje dokumenata kako bi se kompanijama olakšalo poslovanje, dodajući da misli prije svega na nalaze laboratorija.
“Međutim, odluke bi se mogle mnogo brže provoditi u okviru tzv. SID plus – to je elektronska razmjena dokumenata iz sektora carine, certifikata fito i veterinarskih. Dakle, svi tehnički preduvjeti su se stekli da se ti dokumenti tako razmjenjuju i krenulo je pilot testiranje.
Međutim, još uvijek kompanije moraju donositi fizički na prijelaz u papiru dokument i mi očekujemo da će se od iduće godine pod predsjedavanjem Srbije ta stvar otkloniti, da kompanije mogu to da automatski raditi samo preko elektronske najave”, zaključio je Đurđević.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu