Turska je formirala četveronacionalno vijeće s Mađarskom, Bugarskom i Srbijom kako bi olakšala povezivanje iračkog multimodalnog projekta Razvojni put vrijednog 17 milijardi dolara s Europom.
To je, kako javlja portal Zawya, koji prati vijesti s Bliskog istoka i Afrike, potvrdio irački ministar prometa Razak Muhibis u izjavi za Iračku novinsku agenciju, prenosi eKapija.
Dovršetak sljedeće godine
Ovo vijeće nadopunjuje postojeće partnerstvo uspostavljeno za projekt koji uključuje Irak, Tursku, Katar i UAE, rekao je Muhibis, dodajući da Irak ostaje otvoren za svaku zemlju koja se želi pridružiti inicijativi.
“Razvojni put” protezat će se od luke Al-Fao, u izgradnji u južnom Iraku, do granice s Turskom, osiguravajući tranzitnu rutu prema Europi. Muhibis je rekao da je dovršeno pet vezova u luci Al Fao, dok su povezani infrastrukturni projekti dovršeni 75 posto. Naveo je i da su početni projekti za dionicu željeznice završeni, dok su završni projekti u tijeku.
Inicijalni projekt autoceste dovršen je 84 posto, a završene su studije izvodljivosti i ispitivanja tla na više od 1000 kilometara. Ministri prometa iz Iraka, Turske, Katara i Ujedinjenih Arapskih Emirata sastali su se prošli tjedan u Bagdadu kako bi koordinirali upravljanje i dugoročni radni plan za napredak projekta razvojnog puta.
Ranije, tijekom posjeta turskog predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana Bagdadu, četiri zemlje potpisale su memorandum o razumijevanju za suradnju u iračkom projektu. Ovaj projekt uključuje izgradnju 1000 kilometara željezničke i cestovne infrastrukture za povezivanje Turske s iračkom lukom El Fao.
Izgradnja ovog koridora, koji se naziva i “Novi put svile” jer ga mnogi vide kao konkurenta kineskoj inicijativi “Pojas i put”, trebala bi biti dovršena sljedeće godine. Na koridoru, koji se smatra najkraćom prometnom vezom između Azije, Bliskog istoka i Europe, trebali bi se graditi industrijski kompleksi i logistička čvorišta, a nije isključeno ni povezivanje s naftovodima i plinovodima na trasi.
Irački premijer Mohammad Shia al-Sudani ljetos je u intervjuu za Anadolu Agency rekao da će projekt “Put razvoja” povezati istočni svijet s Europom preko Iraka i Turske.
Stara geopolitička ideja
“Stoljećima, a ne pretjerujem kada kažem od prapovijesti, Mezopotamija je bila trgovački koridor, ravnica koju su favorizirale trgovačke karavane jer su prelazile njezine puteve i bavile se trgovinom s gradovima i urbanim centrima – rekao je al-Sudani i dodao da “Razvojni put” koja vraća ovu povijesnu ulogu povezujući luku Al-Fao s turskom granicom.
Neki analitičari vide projekt “Razvojne ceste” kao reinkarnaciju Bagdadske željeznice iz 19. stoljeća. Ta pruga koja je bila duga 1.600 km i išla je od Carigrada do Bagdada, a izgrađena je da povezuje Berlin s Perzijskim zaljevom.
Gradnju pruge, koju je 1888. godine započela Turska, financiralo je Njemačko Carstvo, odnosno njegove banke i tvrtke, a dovršili su je Sirija i Irak 1940. godine. Danas većina željeznice nije u upotrebi. Magistar međunarodnih odnosa i vojni analitičar Boško Jovanović pisao je o bagdadskoj željeznici i značaju Srbije za tu trasu u tekstu o tri njemačke geopolitičke ideje.
“Jedna od tih geopolitičkih ideja bila je Berlin-Beograd-Istanbul-Bagdad. Javila se kao potreba carske Njemačke za dobivanjem energetskih izvora na Bliskom istoku. Srbija je toliko važna da je svi žele kontrolirati. Proteže se od istoka prema zapadu ili od zapada prema istoku, kako hoćete. Može li se netko mjeriti s nama po geopolitičkom značaju? Naravno da ne. Srce Euroazije je Srbija, ako ne vjerujete, zapitajte se zašto su nas toliko puta hteli porobiti?’, rekao je Jovanović, a prenosi Kurir.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu