Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je važno uspostaviti suradnju s Azerbejdžanom i izgraditi plinsku elektranu snage jednog gigavata u Nišu jer taj grad ima veliki problem sa strujom.
“Počet ćemo pregovore s Azerbajdžanom da gradimo za oko 1,2 ili 1,3 milijarde (dolara) i da Srbiji osiguramo dobru opskrbu električnom energijom sljedećih dvanaest godina”, rekao je Vučić novinarima iz Srbije koji su ga pratili na Međunarodnoj konferenciji o klimi COP29 u Bakuu, u kojoj će i on ovih dana sudjelovati.
Nestabilan jug Srbije
“Pokušat ćemo izgraditi plinsku elektranu oko Niša, jer na jugu Srbije već imamo problema s opskrbom strujom. To bismo radili zajedno s Azerbejdžanom i na taj način bismo osigurali stabilnu opskrbu Srbije u dugoročnoj perspektivi”, rekao je Vučić.
Rekao je da se u narednom razdoblju otvaraju dva pitanja – kako osigurati financiranje obnovljivih oblika energije i kako krenuti s izgradnjom malih modularnih nuklearnih reaktora.
“S kim da to radimo, a da ne traje 12-14 godina? To su ogromna ulaganja. U situaciji kada nismo u stanju osigurati ni mir u svijetu, a imamo veliki problem na području energetike. Posebno za siromašne zemlje, a investicije su ogromne kada je u pitanju klima i to je nešto na čemu ćemo svi zajedno morati raditi”, rekao je predsjednik Srbije.
Vučić je na društvenoj mreži Instagram napisao da je s Alijevim razgovarao o suradnji Srbije i Azerbajdžana “koja se ogleda u brojnim zajedničkim infrastrukturnim projektima”.
“Očekujem predsjednika Alijeva iduće godine ponovno u Beogradu”, rekao je Vučić, prenosi RTS.
Srbijanska ministrica energetike Dubravka Đedović Handanović najavila je u rujnu da će Srbija tijekom nadolazeće zime moći računati na sigurne isporuke oko milijun prostornih metara plina iz Azerbajdžana, što će povećati energetsku sigurnost Srbije.
Srbija ima razvijenu suradnju s Azerbajdžanom na području energetike, a toj se zemlji okrenula nakon ruske invazije na Ukrajinu koju je dočekala potpuno ovisna o ruskom plinu.
Intenzivna suradnja
Nedavno se govorilo o Zelenom energetskom koridoru koji će Azerbajdžan povezati sa zemljama srednje i istočne Europe.
Đedović Handanović je navela da bi Srbija potencijalno mogla imati značajno mjesto u tom projektu, prvenstveno zbog svog geografskog položaja, imajući u vidu da je planirano jačanje interkonekcije na prijenosnoj mreži s Rumunjskom, Mađarskom i Bugarskom.
Azerbajdžanski plin u Srbiju se isporučuje novim plinovodom do Bugarske, koji djelomično financira Europska unija (EU). Plinovod je pušten u probni rad u prosincu 2023. godine. Predsjednici dviju zemalja Aleksandar Vučić i Ilham Alijev potpisali su Memorandum o uspostavi Vijeća za strateško partnerstvo u studenom 2022., a zatim u prosincu iste godine u Bakuu.
Vučić je rekao da su Srbija i Azerbajdžan trideset puta povećali trgovinsku razmjenu u odnosu na prethodne godine u području naoružanja, opreme, plina i drugih energenata.
Međunarodna klimatska konferencija COP29 u organizaciji Ujedinjenih naroda u Bakuu održava se do 22. studenoga. pd
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu