Proizvođači pšenice u Srbiji razmišljaju hoće li pšenicu sijati prije jesenje sjetve jer su ove godine u gubitku od najmanje 30 posto po hektaru, navode danas u otvorenom pismu pančevačkim poljoprivrednicima Agrarni forum i Građanska neposlušnost.
“Cijena pšenice sada pokriva samo 70 posto troškova, bez naše zarade i amortizacije, a ako je posijemo, a ostane ista, na gubitku smo 30 posto po hektaru”, kažu u tim udrugama.
Dodaje se da je država kriva jer je u vreme kada je cijena pšenice bila najveća, 45 dinara po kilogramu, bio zabranjen izvoz, zbog čega je pala na 19 dinara, a cena kukuruza sa 37 na 14,5 dinara.
Stoga bi, kako su naveli, država, sada kada se razmatra proračun, trebala povećati potpore na 400 eura po hektaru, a poljoprivredni proračun na deset posto republičkog proračuna jer toliko doprinosi njezinom rastu.
Gubitak je, kako navode, na svim poljoprivrednim proizvodima, cijena suncokreta je pala sa 73 dinara na 37 dinara, a soje sa 85 na oko 40 dinara.
“Pitanje je trebamo li i dalje sijati pšenicu na vlastitu štetu dok potpuno ne propadnemo, bankrotiramo.
Mnogi su već ušli u ‘spiralu smrti’ jer ne mogu vraćati kredite bankama, pa su pali u dužničko ropstvo, jer im sada banke nenamjenski rasprodaju imovinu i poljoprivredno zemljište radi naplate dugova”, navodi se u pismu.
Dodaje se da “država stoji po strani i samo promatra tiho umiranje proizvođača, ne pokazujući interes da ih spasi”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu