Startupi trebaju velike korporacije, ali korporacije također trebaju startupe. O tome kako ih povezati i koji su problemi startupa govorili su ovih dana predstavnici Ministarstva znanosti, DSI-a i EBRD-a na skupu “Suradnja startupa i korporacija – tko gradi budućnost”, u organizaciji ICT Huba i Inicijative Digitalna Srbija (DSI).
Prema izvještaju Startup Genoma, Srbija je treći put zaredom među dvadeset najboljih startup ekosustava u Europi. Prema riječima Vladimira Radovanovića, pomoćnika ministra iz Ministarstva znanosti, tehnološkog razvoja i inovacija, u Beogradu i Novom Sadu radi oko 45.000 IT stručnjaka i profesionalaca, a u cijeloj Srbiji oko 70.000, piše Danas.
Nedostaju ulaganja
Vrijednost startupa u Srbiji procjenjuje se na oko milijardu eura, a svake godine raste po stopi od oko 30 posto. Radovanović je istaknuo da je takav rast ostvaren i u uvjetima svjetske krize, pa se može očekivati da će se još više ubrzati kada se okolnosti poboljšaju.
“Startupima nedostaju ulaganja iz fondova rizičnog kapitala u kasnijim fazama razvoja”, rekao je dodavši kako država namjerava stvoriti fond koji će podupirati startupe u području umjetne inteligencije. Srpski startupi kao jedan od najvećih problema vide prodaju, odnosno pronaći prave ljude koji će im prodavati proizvode.
Tadej Kurepa, programski direktor projekta “Take an idea” iz DSI-ja, pozivajući se na istraživanje “Startup Scanner”, ističe da ga je 50 posto startupa ocijenilo kao najveći izazov.
Ističe i da srpski startupi nisu spremni za seriju A privlačenja kapitala, a to je serija financiranja koja dolazi nakon tzv. “seed” faze i iznosi nekoliko milijuna dolara. “Istraživanja pokazuju da postoji stakleni strop za startupe, nedostatak znanja o rastu i izlasku na međunarodna tržišta”, rekao je Kurepa.
Nekima od njih u tome pomaže EBRD kroz svoj projekt “Star Venture WB”. Dejan Tonić, regionalni koordinator ističe kako startupima s najvećim potencijalom pružaju stručnjake iz različitih područja koji im pomažu u izlasku na tržište. Tonić je ocijenio da outsourcing više nije tema te da sada tvrtke idu na inovacije koje će pretvoriti u posao.
Predstavljena je i brošura “Suradnja korporacija i startupa” koju je ICT Hub izradio u sklopu programa “Start Me Up” uz potporu EBRD-a. Program “Start Me Up” osmišljen je kao niz edukativnih i matchmaking događaja namijenjenih korporacijama i startupima, s ciljem upoznavanja, povezivanja i uspostavljanja suradnje.
Ova knjižica istražuje sinergiju između korporacija i startupa kao ključnu za stvaranje promjena, opisujući mehanizme uspješnih partnerstava i kako korporacije i startupovi mogu zajednički prevladati tradicionalne poslovne modele i globalne izazove.
Brošura, koja će biti dostupna na web stranici icthub.rs u digitalnom i tiskanom formatu na dva jezika, sadrži stvarne primjere, studije slučaja i praktične resurse koji pomažu partnerima da prepoznaju i iskoriste prilike za inovacije i rast.
Međunarodna težina
Srpska startup scena već je nekoliko godina prepoznata kao propulzivna, a prije nekoliko mjeseci dobila je i novu međunarodnu potvrdu svog statusa.
Ukupna vrijednost dva najveća srpska startup ekosustava, u Beogradu i Novom Sadu, dosegnula je 2023. godine vrijednost od 1,12 milijardi dolara i zabilježila najveći međugodišnji rast (od 66 posto) otkako se podaci prikupljaju, navodi preliminarni izvještaj Startup Genome 2024.
Ovaj globalni izvještaj o startupima svrstava dva najveća grada u Srbiji na prvo mjesto u regiji Zapadnog Balkana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu