Sporazum o slobodnoj trgovini s NR Kinom otvara vrata za bescarinski izvoz oko 10.000 srpskih proizvoda, dok bi u Srbiju moglo kroz ovaj sporazum iz Kine dolaziti oko 2.000 proizvoda manje. Država kaže, da će uvoziti samo ono što Srbija ne proizvodi sama, a očekuju da će sporazum povećati obujam domaćeg gospodarstva i dovesti nove investitore.
Hrana i piće
Na dan kada sporazum stupi na snagu, u Kinu će Srbija bez carine izvoziti svježe voće, prerađevine od mesa i povrća, džemove, pivo, vodu. Ti proizvodi čine 60 posto liste domaćih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda koje je Srbija kandidirala za ukidanje carina. U tu grupu između ostalog spadaju i uljarice i mineralna voda. Za 16 posto proizvoda sa liste, carine će se do potpunog ukidanja, smanjivati narednih pet godina. Na njoj su sveže i sušeno povrće, od voća – kruška i grožđe, potom žvakače gume, voćni sok, kečap, i neki konditorski proizvodi.
Država možda najveća očekivanja ima od izvoza izvozu vina. Ministrica poljoprivrede Jelena Tanasković kaže kako će to značiti za srpsku ekonomiju, nova radna mjesta kao i za nesigurnost koja se trenutno uvukla zbog situacije na tržištu gdje se poslovni partneri mijenjaju.
“Primjerice, vino se danas carini po stopi od 42%. U narednih pet godina to će biti nulta stopa”, naglašava Tanasković.
Za dva desteljeća, izvoz srpskog vina u Kinu porastao je sa 80 na 380.000 litara. Srbija im uglkavnom prodaje vino dobre kvalitete. Darko Jakšić sa Instituta za primjenu nauke u poljoprivredi ukazuje na to da je prednost u činjenici da EU nema ovakav sporazum sa Kinom. I u Privrednoj komori Srbije očekuju kako bi sporazum mogao dovesti nove investitore koji bi dodali vrijednost srpskoj izvoznoj listi koja je trenutno uglavnom sirovinska.
“To su prije svega svježe voće i povrće, određene količine mesa što je značajan poticaj za obnavljanje stočnih fondova koji su značajno pali posljednjih 10 godina, kaže Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije. Od industrijskih proizvoda iz Srbije u Kinu bez carine će ići proizvodi od željeza i čelika, kotlovi za centralno grijejanje, pumpe za gorivo, hidraulična turbina, bijela tehnika, sjedišta, drvo, farmaceutski i kozmetički proizvodi, sredstva za čišćenje, proizvodi od plastike, mineralna gnojiva, tekstil. U idućih pet godina bit će ukinute i kineske carine na srpske kablove u auto-industriji, auto-gume, keramičke pločice, klima-uređaje, zamrzivače, toplotne pumpe, viljuškare. “Ovdje postoji značajna šansa da privučemo dio europskih partnera koji bi vidjeli kao kapiju, centar prodora ka istoku. To mogu biti građevina, poljoprivreda, IT komponente”, napominje Veljko Mijušković sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
Uvoz iz Kine
Po stupanju sporazuma na snagu, Kinezi će u Srbiju bez carina izvoziti žive životinje, palmino ulje, rižu, shitaki gljvie, kelj, šparoge, plavi patlidžan, kokosov orah, banane, ananas i avokado. Liberalizaciju će sačekati kupus, sojino brašno, mješavine povrća. Iako se srpski dužnosnici hvale ovim sporazumom i prikazuju ga kao ogroman uspjeh postoje i skeptici koji su sumnjičavi oko ovog aranžmana s Kinom.
Tako se pojedini ekonomisti pitaju zašto cijeli svije smišlja dodatne poreze i davanja da zaštiti svoje tržište od najezde jeftine kineske robe, a Srbija otkrila, kako kažu čaroliju slobodne trgovine sa Kinom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu