Subvencije za šećernu repu gotovo 300 eura po hektaru

Autor: Miroslav Kuskunović , 07. studeni 2022. u 22:00
Novi urod ugovoren je od 41 do 42 eura po toni, a šećerane su dale i stimulacije ratarima/M. Sušenj/PIXSELL

Visina subvencija iznosi 35.000 dinara po hektaru (oko 300 eura) prijavljene i zasijane šećerne repe.

Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu o financijskoj podršci poljoprivrednim proizvođačima šećerne repe za 2023. godinu radi stabilizacije proizvodnje šećerne repe i šećera.

Visina subvencija, kako je navedeno na službenoj stranici Uprave za agrarna plaćanja iznosi 35.000 dinara po hektaru (oko 300 eura) prijavljene i zasijane šećerne repe, a najviše do 500 hektara za ostvareni prinos od najmanje 50 tona po hektaru.

Financijska podrška poljoprivrednim proizvođačima šećerne repe će popraviti konkurentnost čitavog sektora i utjecati na bolje povezivanje svih sudionika u proizvodnom lancu.

“Pravo na korištenje financijske podrške za šećernu repu imaju pravne osobe, poduzetnici i fizičke osobe – nositelji komercijalnog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva pod uvjetom da su upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava, da se nalaze u aktivnom statusu i da su prijavili površine pod šećernom repom u skladu sa posebnim propisom kojim se uređuje registracija poljoprivrednih gazdinstava, kao i da ne predstavljaju povezana lica u skladu sa propisom kojim se uređuje porez na dobit pravnih osoba – stoji u uredbi.

Kako se dodaje, poljoprivredni proizvođač ima pravo na korištenje financijske podrške ako je ukupan ostvareni prinos šećerne repe na ugovorenim površinama isporučio proizvođačima šećera.

Proizvođač šećera može podnijeti samo jedan zahtjev za odobravanje financijske podrške na temelju jednog javnog poziva, a proizvođač šećera koji sredstva ostvarena na temelju financijske podrške ne isplati poljoprivrednim proizvođačima bit će novčano kažnjen u visini od 300.000 do 1.500.000 dinara.

Pod repom je u Srbiji u 2022. godini zasijano samo 30.000 hektara, znatno manje nego proših godina. Novi urod ugovoren je od 41 do 42 eura po toni a šećerane su dale i stimulacije ratarima.

Ove se godine očekuje da će prinosi biti u višegodišnjem prosjeku od oko 50 tona po hektaru, odnosno da će na 30.000 zasijanih hektara biti od 250.000 do 300.000 tona šećera. Po hektaru se dobije od osam do 10 tona šećera.

Prema procjenama Srbija će šećera imati dovoljno za svoje potrebe u osobnoj potrošnji i za industriju, jer su godišnje potrebe od 160.000 i 170.000 tona
šećera.

Komentirajte prvi

New Report

Close