Ovogodišnja suša nanijela je znatnu štetu mnogim srpskim vinogradima.
Procjenjuje se da će rod u pojedinim krajevima biti manji za 20-30 posto, iako podaci s terena pokazuju da se u nekim dijelovima Srbije taj gubitak procjenjuje na 50 posto, podaci su Udruženja za biljnu proizvodnju Privredne komore Srbije (PKS).
Zahtjevna godina
“Prema podacima s terena, proizvođači su zadovoljni kvalitetom grožđa i postotkom šećera koji se kretao od 23-25 posto, ali nisu zadovoljni količinama. Uzimajući u obzir navedeno, procjenjuje se da će proizvodnja vina ove godine biti vrlo zahtjevna”, rekli su za N1 iz udruge.
Dok su visoke temperature u pojedinim regijama pogodovale koncentraciji aroma i kvaliteti, u drugima su, kako navode, donijele velike izazove proizvođačima, posebice u pogledu održavanja optimalne ravnoteže šećera i kiselina u grožđu.
Znatne štete koje su nastale u brojnim vinogradima upućuju na to da se u uzgoju vinove loze mnogo toga mora prilagoditi novim klimatskim izazovima, poručuju iz Udruge za biljnu proizvodnju.
“Stoga se u narednom razdoblju moraju poduzeti ključni koraci u smislu odabira sorti otpornijih na visoke temperature, navodnjavanja, promjene agrotehničkih mjera te korištenja digitalnih tehnologija i podataka praćenja kako bi se optimizirale prakse i poduzele pravovremene mjere u vinogradima”, istaknuli su predstavnici ove udruge..
S obzirom na to da klimatske promjene ubrzavaju sazrijevanje grožđa, što rezultira vinima s višim stupnjem alkohola, iz Udruge navode da će vinari biti primorani koristiti tehnike koje će omogućiti balansiranje navedenih čimbenika, kao što su ranija berba i prilagodba procesa vrenja.
Mjere prilagodbe svakako će pomoći ovoj grani poljoprivrede da unatoč sve izazovnijim klimatskim uvjetima očuva kvalitetu i kvantitetu proizvodnje, objašnjavaju za portal N1.
Problemi i u EU
Slični problemi kao u Srbiji muče i vinare s najrazvijenijih tržišta Europske unije. Ljubitelji kvalitetnog vina nisu zadovoljni viješću koja stiže iz Francuske. Loše vremenske prilike ove godine “katastrofalno” su utjecale na organske vinograde na zapadu zemlje. Ove godine u Francuskoj je proizvedeno gotovo 20 posto manje vina nego lani.
Prvih šest mjeseci 2024. bilo je vrlo kišovito, s malo sunčeve svjetlosti. Pepelnica je jako oštetila usjeve u vinarskim krajevima Francuske, poprimivši tamnosmeđu boju lišća vinove loze i uništavajući grožđe zbog plamenjača.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu