Prilikom obilaska prve dionice autoceste Niš-Merdare, duge 5,5 kilometara, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je ekskluzivnu informaciju – minimalna plaća bit će povećana na 400 eura.
Nije to bila vijest samo za javnost, već i za one koji bi se trebali dogovoriti i donijeti odluku o visini minimalne plaće za iduću godinu – sindikate i poslodavce.
Zakonska procedura
Prema zakonu, naime, Socijalno-ekonomsko vijeće, tripartitno tijelo u kojem sudjeluju predstavnici Vlade Srbije, reprezentativnih sindikata i poslodavaca, Unije poslodavaca Srbije, trebalo bi se sastati i dogovoriti visinu minimalne plaće za sljedeće: godina. Ako se dogovor ne postigne do 15. rujna, Vlada reže i utvrđuje minimalac.
Na upit za komentar o novom minimalcu odgovorio je Nebojša Atanacković, počasni predsjednik Unije poslodavaca Srbije i višegodišnjeg sudionik pregovora u Socijalno-ekonomskom vijeću. “Sve je moguće, ništa me više ne može iznenaditi”, kratko je komentirao Atanacković vijest da je visina minimalne plaće već određena.”, rekao je Atanacković, dodavši da Unija poslodavaca poštuje sve odluke Vlade.
Za već riješeno pitanje minimalne plaće je čula i Čedanka Andrić, predsjednica UGS Nezavisnost, no to je nije toliko iznenadilo jer je u prethodnih 10 godina odluka o minimalnoj plaći donesena samo jednom na Socijalno-ekonomskom vijeću..
“Ovo nije prvi put, iako pitanje minimalne plaće nije u nadležnosti predsjednice. Za to je zaduženo Društveno-ekonomsko vijeće u kojem su predsjednik Vlade i ministar financija. U narednim danima imat ćemo Izvršni odbor na kojem ćemo usvojiti platformu za pregovore i visinu minimalne cijene rada s kojom ćemo ući u pregovore. Osnova je da minimalna plaća ne smije biti manja od minimalne potrošačke košarice. Ono što je Vučić spomenuo je manje od toga”, rekao je Andrić.
Skromni dosezi
Minimalna plaća 2023. godine bila je 230 dinara po satu, odnosno za mjesec sa 176 radnih dana to je oko 40.000 dinara.
Minimalac od 400 eura, odnosno oko 47.000 dinara, koji bi vrijedio od 1. siječnja 2024., predstavljao bi povećanje od 17,5 posto.
Na prvi pogled to se čini kao veliko povećanje, ali kad se uskladi s inflacijom, koja će ove godine u prosjeku iznositi najmanje 12 posto, ako do prosinca padne na osam posto, koliko projicira Narodna banka, realno je povećanje znatno manje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu