U rujnu zabilježen pad ukupne i prerađivačke proizvodnje

Autor: Miroslav Kuskunović , 09. studeni 2022. u 07:00
Proizvodnja namještaja bilježi rekordni pad kao i proizvodnja nemetalnih minerala i osnovnih metala/R. Anić/PIXSELL

Jedino je ostvaren minimalan rast u sektoru eksploatacije ruda metala, dok je u svim ostalim sektorima proizvodnja međugodišnje smanjena.

Gospodarska aktivnost u Srbiji u rujnu ove godine pala je u odnosu na isti mjesec 2021. godine, pa je smanjena ukupna industrijska proizvodnja i proizvodnja prerađivačke industrije, piše časopis Makroekonomske analize i trendovi (MAT) za studeni.

Jedino je ostvaren minimalan rast u sektoru eksploatacije ruda metala, dok je u svim ostalim sektorima proizvodnja međugodišnje smanjena.

Proizvodnja elektroprivrede je u rujnu ostala na prošlogodišnjoj razini, što je pozitivna promjena, promatrano kumulativno za devet mjeseci pad je samo ublažen, ali je još veći od deset posto. Prerađivačka industrija u rujnu imala je međugodišnji pad proizvodnje iako je porast zabilježen u četrnaest, a pad u deset sektora.

Prehrambena, duhanska, farmaceutska industrija, proizvodnja nemetalnih minerala i osnovnih metala te namještaja bilježe rekordni pad. “Desezonirane vrijednosti u rujnu su bile niže od prosjeka prošle godine, trend vrijednosti i kod ukupne i kod prerađivačke industrije također su dospjele na razinu ispod prosjeka 2021.”, navode stručnjaci MAT-a.

Vrijednosti izvoza i uvoza u vanjskotrgovinskoj razmjeni u rujnu međugodišnje ostale su visoke, ali osjetno niže od onih u prvom polugodištu, a porast izvoza u rujnu neznatno premašio rast uvoza.

U prvih devet mjeseci ove godine rast vrijednosti uvoza znatno je veći zbog rasta cijena uvezene robe, prije svega energenata na svjetskom tržištu.

Međugodišnja inflacija je u kolovozu i rujnu 2022. kao i ranije, bila veća u Srbiji nego u Europskoj uniji (EU), ali i manja u Srbiji nego u nekim njenim članicama. U ta dva mjeseca međugodišnja inflacija u Srbiji bila je 12,8% i 13,6%, a u EU 10,1% i 10,9%.

U usporedbi sa Srbijom veću međugodišnju inflaciju imalo je deset zemalja EU u kolovozu, a osam zemalja EU u rujnu: Bugarska 15,6%, Poljska 15,7%, Nizozemska 17,1%, Češka 17,8%, Mađarska 20,7%, Letonija 22%, Litva 22,5% i Estonija 24,1 posto.

Komentirajte prvi

New Report

Close