Skoro svaka treće gospodarsko društvo koje posluje u Srbiji nema zaposlene, a prema podacima iz prošlogodišnjih financijskih izvještaja bilo ih je 32.139. Tijekom 2022. broj ovakvih tvrtki smanjen je za 393, piše Beta.
“Analiza sa aspekta broja zaposlenih pokazuje da je, nakon društava bez zaposlenih, najviše bilo onih koja su zapošljavala od dva do pet radnika ‒ 27.850 društava i u njima je bilo zaposleno ukupno 84.792 radnika. Slijede društva sa jednim radnikom, kojih je bilo 24.226”, navela je Agencija za privredne registre u publikaciji o poslovanju privrede.
Tvrtke bez zaposlenih čine najveću grupu poduzeća u Srbiji. Slijede kompanije sa dva do pet radnika. Kada je riječ o firmama bez radnika, one su lane na plaće zaposlenih, odnosno direktora, potrošile 6,5 milijardi dinara i ta suma je 68 posto veća nego godinu prije. Kako se navodi, praksa zna za nekoliko tipičnih primjera kada firme nemaju zaposlenih.
Najčešće je državljanin Srbije osnivač i direktor, i zaposlen je u drugom poduzeću puno radno vrijeme. Druga opcija je da je osnivač i direktor stranac, koji je zaposlen u državi sa kojom Srbija ima potpisan ugovor o socijalnom osiguranju. A
naliza Agencije za privredne registre pokazuje kako je firmi bez radnika najviše u trgovini na veliko i malo – 9.244. Drugi sektor po zastupljenosti je prerađivačka industrija – 4.479. Slijede stručne, znanstvene, inovacijske i tehničke djelatnosti sa 4.120 ovakvih poduzeća, a ima ih i u građevinarstvu – 3.505.
“U okviru privrednih društava bez zaposlenih dominiraju mikro društva kojih je bilo 31.804 ili 99 posto”, navodi se u analizi APR. Preostala su 303 malih, 25 srednjih i sedam velikih društava. Poslovni prihodi 32.139 privrednih društava u 2022. porasli su za petinu. Iznosili su 223,6 milijardi dinara, a godinu prijee blizu 184 milijarde dinara.
Poslovni rashodi su rasli nešto sporije. Dostigli su 196 milijardi dinara i za 15 posto su veći nego godinu prije. Značajno su im porasli prihodi od odnosa sa matičnim, zavisnim i ostalim povezanim firmama. Dostigli su 7,2 milijarde dinara, što je jedan i po put veći iznos nego u 2021. godini, piše Forbes.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu