‘Umjetna inteligencija velika je razvojna prilika Srbije’

Autor: Poslovni dnevnik , 08. studeni 2024. u 07:00
Foto: SHUTTERSTOCK

ICT sektor pokazao da može biti konkurentan, što je jedan od pravaca kojim Srbija treba ići.

Predsjednik Srpske asocijacije menadžera (SAM) Mihailo Janković rekao je da je umjetna inteligencija jedna od šansi i razvojnih mogućnosti Srbije te da je ICT sektor pokazao da može biti konkurentan, što je jedan od pravaca koji Srbija treba ići.

Govoreći na Forumu menadžera “Horizonti budućnosti”, koji se održao u Beogradu, rekao je da taj skup okuplja gospodarstvenike, ali i ljude iz kulture i umjetnosti koji zajedno razgovaraju o poslovima koji će biti potrebni u budućnosti.

“Menadžeri su i u sportu, i u umjetnosti, i u kulturi, svi smo kolege i tako moramo gledati na menadžere – rekao je Janković, prenosi Tanjug. Kako je istaknuo, menadžer je svatko tko upravlja ljudima, procesima, ali i proračunima, a svatko od tih ljudi je lider u svom području.

Umjetna inteligencija, čulo se, više nije eksperiment već je to alat koji nam svima pomaže i koristi se u poslovnoj učinkovitosti. U Srbiji se, kako je istaknuto, najviše koristi u financijskom sektoru, kao i da mnoge tvrtke nisu spremne za uvođenje umjetne inteligencije jer su u ovoj digitalnoj transformaciji ograničene proračunima.

Radenko Radan, direktor tvrtke SAGA, istaknuo je kako je umjetna inteligencija “promijenila pravila igre”. Naveo je podatke da 65 posto svjetskih kompanija koristi AI te da se očekuje rast ulaganja u AI za više od 20 posto u sljedeće tri godine.

“To više nije eksperiment, to je alat koji nam koristi u poslovnoj učinkovitosti”, rekao je i dodao da se AI najviše primjenjuje u financijskom sektoru u Srbiji. Istaknuo je kako je važno shvatiti da neke tvrtke nisu spremne za uvođenje umjetne inteligencije.

Ograničenja zbog kapitala

Mnoge tvrtke nisu spremne za uvođenje umjetne inteligencije jer su u ovoj digitalnoj transformaciji ograničene proračunima.

“Upravo je ovo prilika da iskustva koja imamo u financijskom sektoru primijenimo i prilagodimo drugim industrijama i sektorima te tvrtkama koje možda nisu lideri u inovacijama”, naglasio je.

Dodao je kako je važno zadobiti povjerenje korisnika u AI, odnosno da budu uvjereni da će ova rješenja biti korisna svima. Naglasio je i kako će usklađivanje zakonodavstva s EU-om, odnosno donošenje zakona o umjetnoj inteligenciji, donijeti napredak u primjeni AI alata.

Naveo je kako se procjenjuje da će tvrtke zbog poštivanja zakonskih propisa imati troškove od 200.000 do 300.000 eura.

“To će biti opterećenje za tvrtke, a za one koji imaju problem s tim, predložio bih da se ili učlane u veće organizacije i specijalizirane pružatelje usluga, kako bi smanjili troškove, a onda mogu aplicirati na EU fondove za te namjene i nacionalne subvencije koje će smanjiti financijski teret. Mogu provoditi i faznu implementaciju takvih rješenja”, naglasio je Radan.

Financijski sektor prednjači
Vlastimir Vuković, predsjednik Izvršnog odbora NLB Komercijalne banke, rekao je da broj korisnika usluga digitalnog bankarstva raste te da je bankarski sektor “prvi prigrlio AI” i koristi ga u svakodnevnim aktivnostima, iako AI uzrokuje određene količinu sumnje, neizvjesnosti i nelagode.

“Kada korisnici vide koliko je AI učinkovita, shvatit će da je pandan internetu i mobilnom telefonu, koji su bili jednako egzotični kada su se počeli implementirati, kao što je AI sada. Za godinu dana neće biti osobe koja nije koristila umjetnu inteligenciju u svakodnevnom životu”, rekao je Vuković.

Komentirajte prvi

New Report

Close