Urod jabuka u Srbiji manji 40 posto, cijena ne pokriva troškove

Autor: Poslovni dnevnik , 30. listopad 2024. u 06:23
Nedavno je objavljeno da je na Bliski istok već stiglo 7800 tona srpskih jabuka, u Europsku uniju 7600 i u Rusiju 3265 tona, po prosječnoj izvoznoj cijeni od 0,87 eura po kilogramu/Sanjin Strukić/PIXSELL

Problema ima i s kvalitetom domaćih jabuka, što će se odraziti i na cijenu tog voća.

Nikola Kotarac, direktor Zadruge za uzgoj jabuka Voćar iz Slankamena, rekao je da je ovogodišnji prinos voća oko 40 posto manji i da cijena od 50 do 60 dinara po kilogramu ne pokriva troškove proizvodnje.

“U sklopu zadruge Voćar nalaze se voćnjaci koji se prostiru na oko 600 hektara. Ovogodišnji rod manji je oko 40 odsto, veleprodajna cijena je oko 50-60 dinara po kilogramu, što ne pokriva troškove proizvodnje”, rekao je Kotarac agenciji Beta i dodao da proizvođači jabuka već tri godine ne mogu da pokriju troškove proizvodnje.

Kako je rekao, Voćar je mnogo uložio u proizvodnju jabuka, kupnjom hladnjače, postavljanjem zaštitnih mreža i solarnih panela.

Pada izvoz u Rusiju

Rusija ima sve više voćnjaka i njihova proizvodnja je veća nego lani, pa izvoz iz Srbije pada.

Uvoznički lobi
Kotarac je rekao da je proizvodnja jabuka u “ozbiljnim problemima, kao i cjelokupna poljoprivreda” te da su u teškom položaju, ne samo zbog niske cijene, već i zbog velikog pritiska uvozničkog lobija.

Zbog toga, kako je rekao, Voćar još ne prodaje jabuke jer čeka povoljniju cijenu od 50-60 dinara po kilogramu u veleprodaji i na domaćem tržištu, a toliko koštaju i na stranom tržištu.

“Uvoznički lobi je jak, Beograđani jedu jabuke iz Poljske. Domaći proizvođači ove godine neće obrađivati ​​i rezati dio voćnjaka jer proizvodnja nije isplativa”, rekao je Kotarac. Nedavno je objavljeno da je na Bliski istok već stiglo 7800 tona naših jabuka, u Europsku uniju 7600 i u Rusku Federaciju 3265 tona, po prosječnoj izvoznoj cijeni od 0,87 eura po kilogramu.

Profesor Zoran Keserović s novosadskog Poljoprivrednog fakulteta kaže za Politiku da se ranije prognoziralo da će urod jabuka ove sezone biti 20 do 25 posto manji, ali sada se sa sigurnošću može očekivati ​​i više.

“Ovo je veliki pad proizvodnje, a treba reći da smo i prošle godine imali manje prinose. Tome je dodatno doprinio mraz koji je desetkovao voćnjake u Šumadiji, zapadnoj Srbiji, a kasnije je dodatno utjecala i suša – kaže Keserović.

Prema njegovim riječima, problema ima i s kvalitetom domaćih jabuka, što će se odraziti i na cijenu ovog voća. Kod jabuka koje izlaze iz skladišta i idu dalje u promet uočljive su fiziološke bolesti. Na to su utjecale izrazito visoke temperature i niske količine oborina tijekom ljeta.

I struka je iznenađena činjenicom da su te promjene manje primjetne kod sorti koje su inače osjetljive, ali zato se kod zlatnog delišesa i granny smitha pojavljuju pjege tamo gdje se to inače ne događa. Na pitanje kako komentira podatke o izvozu prema kojima se više jabuka proda na Bliski istok nego u Rusiju, Keserović napominje da Rusija ima sve više voćnjaka i da je njihova proizvodnja veća nego lani.

Odnos prema domaćem
Dosta ovog voća uvoze i iz bližih destinacija iz Moldavije, Irana, Turske, dok su domaći izvoznici znatno povećali troškove transporta. Također je apelirao da je potrebno promijeniti svijest potrošača o važnosti konzumacije jabuka, kao i odnos prema domaćim proizvodima i njihovoj konzumaciji.

“Navest ću primjer Fruške gore koja obiluje nasadima jabuka, a praktički nemate gdje u restoranu naručiti domaći sok od tog voća. U tom dijelu zemlje nema veće industrije koja bi se bavila preradom jabuka u sokove”, istaknuo je.

Komentirajte prvi

New Report

Close