Visoke cijene pamuka prijete poslovanju tekstilne industrije

Autor: Poslovni.hr , 30. kolovoz 2022. u 07:00
foto: shutterstock

Domaći tekstilci ne mogu svojim cijenama pratiti poskupljenje osnovne sirovine do čega je došlo zbog ekstremnih vremenskih uvjeta u zemljama proizvođačima poput Indije, Kine, SAD-a, Turske i Brazila.

Iako statistika pokazuje da su odjeća i obuća jeftiniji nego prošlog ljeta, tekstilci u Republici Srpskoj kažu da su i oni povećali cijene, ali da su sezonska sniženja prikrila poskupljenje njihovih proizvoda.

Nestašica materijala i velik rast cijena gotovo svakodnevno zadaju brige tekstilnoj industriji, a nove glavobolje zadaje im vijest da uslijed obilnih kiša i navale nametnika čak i Indija, kao najveći svjetski proizvođač, mora uvoziti pamuk.

Vrućine i suša

Boris Tolimir, tehnički direktor tvrtke Exclusive Lingerie iz Banja Luke, rekao je za Glas Srpske da je još sredinom 2021. došlo do poskupljenja sirovine.

“Pamuk dostiže rekordne iznose, a poskupjele su i sve ostale sirovine za tekstilnu industriju. Usto, imamo problema i kada je riječ o nabavi sirovina iz EU, jer nema ugovorene cijene, ona se formira onog trenutka kada se isporučuje materijal iz tvornice”, rekao je Tolimir.

Razlog za rast cijena pamuka su ekstremni vremenski uvjeti. Ove godine dostigle su najveću razinu od 2011.

Visoke temperature u Kini povećale su zabrinutost oko berbe. U Sjedinjenim Američkim Državama, najvećem svjetskom izvozniku, suša stvara probleme na farmama i procjenjuje se da će proizvodnja pasti na najnižu razinu u više od deset godina. A sada se i Brazil, drugi po veličini svjetski izvoznik, bori s velikim vrućinama i sušom koji su ovogodišnje prinose već srezali za gotovo 30%.

No, američka vlada i analitičari prognozirali su pad potražnje zbog sve slabije prodaje odjeće i usporavanja ekonomija, posebno u Europi i Aziji.

Dobra je vijest što brazilski poljoprivrednici namjeravaju povećati nasade pamuka za 100.000 hektara na 1,7 milijuna hektara u sezoni 2022./2023.

Kako je istaknuo Boris Tolimir, Exclusive Lingerie je od prošle godine dva puta podizao cijene za 10-ak posto, kako bi bar donekle pratili poskupljenje sirovine. On kaže da je uz visoke cijene opterećenje i to što sirovina nema.

Da je poslovanje otežano i da kriza iscrpljuje zalihe, slažu se i u tvrtki Tekstil Dijana iz Srpca, objašnjavajući da za novac koji dobiju prodajom gotovih proizvoda po nižim cijenama ne mogu kupiti toliko sirovine koliko su potrošili.

Sezonska sniženja

“Proizvodimo pamučne proizvode, a pamuk se nabavlja iz Indije, Turske, Grčke i drugih zemalja koje ga uzgajaju. Cijene sirovine skočile su i do 100% u odnosu na prošlu godinu. Također, skuplji su i energenti, a mi nismo u tom obujmu poskupjeli svoje proizvode, jer se rublje ne mora kupovati kao hrana, možete nositi i staro, zato tekstil nije toliko poskupio”, rekao je vlasnik te tvrtke Slobodan Đukić.

Prema njegovim riječima, pamuk nikad nije skuplje plaćao.

“Ranije sam kilogram pamuka plaćao dva eura, možda tri, a sada je kilogram oko pet eura”, rekao je Đukić.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u srpnju je u odnosu na isti mjesec 2021., do nižih cijena došlo samo u sektoru odjeće i obuće, gdje je zabilježen pad od 5,7%, uslijed sezonskih sniženja.

Slobodan Đukić ističe da proizvođači tekstila čekaju pojeftinjenje pamuka, ali da je upitno hoće li do njega ikad doći.

Komentirajte prvi

New Report

Close