Najvažnija informacija tijekom posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Srbiji svakako je ugovor o kupovini dvanaest borbenih zrakplova Rafale 2,7 milijardi eura.
Prvi avioni Rafale francuske proizvodnje stići će u Srbiju 2028. godine, a svih 12 bit će isporučeno manje od dvije godine nakon toga, rekao je za Bloomberg izvršni direktor Dassault Aviationa Eric Trappier.
Nuklearna energija
Drugo važno područje suradnje je energetika. Srpski predsjednik Aleksandar Vučić, nakon sastanka s Macronom i potpisivanja memoranduma, rekao je da je od Macrona tražio suradnju na području nuklearnih programa jer “Srbija za deset godina neće imati struje ako ne bude koristila nuklearnu energiju”. Dodao je da ga je zamolio da razgovara s francuskim tvornicama baterija jer bi to pomoglo privlačenju investitora.
“Razgovarali smo o potencijalnoj suradnji u okviru razvoja nuklearnih programa, za što sam molio Macrona, jer Srbija za deset godina neće imati dovoljno struje, ako ne bude koristila nuklearnu… Svi sektori rastu, osim energetike. Morat ćemo uložiti puno više i tražit ćemo potporu i Macrona i francuske vlade”, rekao je predsjednik. Vučić navodi i da je zamolio Macrona da razgovara s francuskim tvornicama baterija, kojih u ovoj zemlji ima mnogo, jer će to pomoći Srbiji da, kako kaže, privuče veliki broj investitora. Također ističe da je velika vijest kupnja rafala.
“Hvala francuskom predsjedniku što nam je omogućio kupnju novih aviona. U 2024. i 2025. godini iz proračuna ćemo plaćati po 15 posto, nećemo povećavati udio javnog duga u BDP-u. Mi deficit kontroliramo i nećemo ugroziti javne financije Srbije”, dodao je. Zahvalio je francuskim tvrtkama koje sudjeluju u izgradnji metroa.
“Dugujemo zahvalnost francuskim tvrtkama za sudjelovanje u izgradnji metroa. Budući da ne znamo kako upravljati metroom, a imat ćemo ga 2028. godine, francuska tvrtka pomoći će u upravljanju sustavom, rekao je Vučić. Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je u Palati Srbija da je sretan što se vratio u Srbiju.
“Želim da iz Francuske pošaljem poruku prijateljstva Srbiji i da na najodlučniji način poručim Srbiji da je Srbiji mjesto u EU. Puno toga se promijenilo na međunarodnoj sceni, ali u zadnjih pet godina naša suradnja je sve bolja. Naša gospodarska suradnja je ojačala, angažirani smo na dugoročnim infrastrukturnim projektima, a novi uzlet doživjeli su i naši međunarodni odnosi – ojačana je suradnja na području gospodarstva, suradnja na području zdravstva, kulture. Gospodarske aktivnosti su sve brojnije u oba smjera i sve su uspješnije”, rekao je Macron.
On je naveo da je Francuska razvojna agencija od 2019. do danas u Srbiji izdvojila skoro 600 milijuna eura, kao i da dalje razvija svoje aktivnosti u Srbiji.
“Naši stručnjaci rade na podršci provedbi reformi, ekološkoj i energetskoj tranziciji Srbije. Razmjena kulture i intelektualne aktivnosti doživljavaju uspon. Veze koje nas vežu su sport i sportaši. Kako da ne spomenem Novaka Đokovića, vašeg heroja kojeg ste vi slavili i kojeg smo mi slavili i koji je postigao ogroman uspjeh. Vratio sam se u Srbiju da vidim kako možemo graditi naš zajednički put u europskom kontekstu, jer postoje mnoge napetosti u vetu iu Europi. Rat se vratio u Europu agresijom Rusije na Ukrajinu. Moja poruka je jednostavna – Europska unija treba snažnu i demokratsku Srbiju, a Srbija treba jaku EU da brani svoje interese, rekao je francuski predsjednik.
Istaknuo je i da želi napredak Srbije u pregovorima s EU i otvaranje nove stranice suradnje.
Litij u nadležnosti Srbije
Govoreći o području metala od strateškog značaja, Macron je rekao:
“To je vrlo važna tema za našu energetsku tranziciju, stoga je važno da vlade surađuju kako bi se poštivale najviše ekološke norme. Imamo i projekte na tom području. Mi možemo pomoći u tome, ali sve odluke su na Srbiji, ona je suverena da sama odlučuje”, rekao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu